Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Mart 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sağlık, üst Haberler

Sağlıkçılardan, Kanser Farkındalık Eğitimi

Geyve İlçe Sağlık Müdürlüğünce Kanser farkındalık eğitimleri veriliyor.

Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır.Özellikle taranabilen kanser türleri olan meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserlerinde toplum tabanlı eğitim ve farkındalık programlarını ülke çapında yaygınlaştırmak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Geyve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerince Kanser Farkındalık Eğitimi’nde Sağlıklı İletişim, Yetişkin Eğitimi, Etkili Sunum Teknikleri, Kanserden Korunma, Kanser ve Beslenme, Kanser Taramaları ve Kayıtçılığı konularında eğitim verildi.

Ülkemizde kanserle mücadelenin önemi gittikçe artmaktadır. Bilindiği üzere kanserden korunmak mümkün olup birçok kanser türü de tedavi edilebilir hastalıklar arasındadır. Kanserde erken tanı, kanserle mücadelenin temel ilkelerindendir. Kanserden korunmada başarı sağlanabilmesi için; özellikle tütün, alkol, fiziksel aktivite, obezite ve beslenme gibi faktörler üzerinde önleyici tedbirler alınması ve bu tedbirlerin halka etkili bir şekilde sunulması gerekmektedir.

 Ülkemizdeki son kanser verilerimizi genel olarak değerlendirdiğimizde;

* Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat kanseri iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemi önemini korumaya devam etmektedir.

* Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir

* Hem erkeklerde hem de kadınlarda bağırsak (kolorektal) kanseri, üçüncü en sık görülen kanser türüdür.

* Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi ,en sık görülen kanser türüdür.

Erdinç TUNA-geyvemedya.com

904 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle