Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 18 Eylül 2011 | Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Yaşam


Safibey Köyünden ‘Geleneksel Hayır Pilavı’

Geyve İlçesinin bir birinden şirin ve toprakla güreşmeyi başaran köylerinden biri olan SAFİBEY Köyü ‘Geleneksel Hayır Pilavı’nın 3.sünü düzenledi.

HAYIR PİLAVI MEVLÜDÜ

 Selde hayatını kaybedenler anısına..


Alınan bilgilere göre; 8 – 9 Eylül 1979 gecesi meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden 15 kişi ve tüm geçmiş için düzenenen bu hayır pilavına çevre köylerin tamamı davet edildi. Hayır pilavı uygulamasına; kadın –erkek, genç-ihtiyar demeneden tüm Safibey Köyü halkı emek ve katkı verdi.

6000 Kişilik pilav hazırlandı..

Konuklara dağıtılacak pilav, köy sakinlerinden Nermin Mercan ve arkadaşları tarafından hazırlandı ve pişirildi. Mercan’ın verdiği bilgilere; 6000 kişilik hazırlanan pilav için 600kg bulgur, 300kg tavuk eti, 50kg nohut ve 12 teneke sıvı yağ kullanıldı. Pilavın dağıtımını köyün delikanlı başı Yalçın Aydın ve 40 arkadaşı yaptı.

 

Hayır Pilavına katılanlara teşekkür..

Safibey Köyü Muhtarı İsmail Aşçıoğlu şu açıklamayı yaptı; ‘Davetimize katılarak bizleri onurlandıran konuklarımıza çok teşekkür ederim. Köyümüz, geçimini topraktan sağlayan çalışkan insanların yaşadığı bir köydür. Köyümüz aşağı mahalle ve yukarı mahalle diye 2 mahalleden oluşur. Aşağı mahalle 90 hane, yukarı mahalle 50 hanedi ve köyümüzün nüfusu 728 kişidir.’

Önce mevlüt  sonra pilav

Öğle namazı öncesi köy camiinde mevlit ve kur’an okundu. Vatandaşların ilgi gösterdiği namazdan sonra köy gençleri konukların oluşturduğu yerlere pilav-ayran-ekmek dağıttı. Konuk kadınlar için çadırlar oluşturulması dikkat çekti. Hayır pilavı davetine katılan konuklara, evlerine götürmeleri için ayrıca pilav da verildi.

Namık CİHAN. Geyvemedya.com

6626 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Safibey Köyünden ‘Geleneksel Hayır Pilavı’… için 3 Yorum

  1. recep ali dedi ki:

    arkadaşlar nerde köyün eniştesi kambersiz mevlüt olurmu ….

  2. FOTO AYHAN dedi ki:

    erdinç abi öncesana teşekkür ederim.safibey halkına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ALLAH kabuletsin inşallah devamı gelir.ve gelecektirde inanıyorum seneye daha güzel ve kapsamlı olacaktır.bu hayırda emeği geçen herkese saygılar sunuyorum.KÖYÜMÜ ÇOK SEVİYORUM

  3. suat aktı dedi ki:

    Pilavımız çok güzel oldu.Komşu köylerden de gelen ve bu organizasyonu düzenleyen herkesten ALLAH razı olsun. Rabbim tekrarını nasib etsin inşallah.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle