Hoşgeldiniz  

Gülsüm Çakmak | 17 Mayıs 2019 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, YAZARLAR

Ramazan Yardımları Vergiye Tabi midir?

RAMAZAN YARDIMLARI VERGİYE TABİ MİDİR?

Ramazan ayı münasebetiyle işletmeler çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine erzak ve gıda yardımı yapmak suretiyle katkıda bulunmaktadırlar. Bu yazımızda yardımların vergisel boyutunu ele alacağız.

Gelir Vergisi Kanunu Madde 61’e göre, “Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir”. hükmü uyarınca verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerden gelir vergisi kesilmektedir. Bu sebeple çalışana hizmetleri karşılığında verilen nakdi ya da ayni menfaatlerin ücret olarak vergilendirilmesi gerekmektedir.

Vergi mevzuatımızda da “Ramazan Paketi” verilmesi ile ilgili de herhangi bir istisna hükmü bulunmadığından bu tür yardımların brüt tutarı (KDV dahil tutar) ücretlilerin vergi matrahlarına eklenmeli üzerinden damga vergisi ve gelir vergisi kesilmelidir. Verilen ücret bir “ayni yardım” olduğundan üzerinden sosyal güvenlik primi ödenmesine gerek yoktur. Çalışanlar dışında yapılan yardımlarda ise işletme ile ilgili olmaması nedeniyle gider olarak kabulü mümkün değildir. Yapılan yardım için ödenen tutar ve yüklenilen katma değer vergisinin ticari kazancın tespitinde kanunen kabul edilmeyen gider olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Saygılarımla

Serbest muhasebeci mali müşavir

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ

667 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle