Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 13 Temmuz 2012 | Ekonomi, Gündem, Manşet, Yaşam

Türkiye Fırıncılar Federasyonu, Ramazan pidesi fiyatlarını açıkladı. Ankara ve İzmir’de 300 gram Ramazan pidesinin fiyatı 1 lira olarak açıklanırken, İstanbul’da ise en fazla yüzde 10 oranında zam uygulanacağı belirtildi.
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Federasyon Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında Ramazan ayında satılacak pidenin fiyatını açıkladı.
Balcı, 2010 ve 2011 yıllarında pide fiyatlarında değişiklik olmadığını belirterek, bu yıl Ankara ve İzmir’de 300 gram Ramazan pidesinin fiyatının 1 lira olacağını söyledi. Balcı, bazı illerdeki işçi fiyatlarının artması, işçi ücretlerinin farklılık göstermesi ve girdi fiyatlarındaki farklılıktan dolayı pide fiyatlarında farklılık olacağını vurgulayarak, “İstanbul’da işçilik giderlerinden dolayı ufak bir değişiklik olacak. Fiyat netleşmedi, en fazla yüzde 10 zam yapılacak” dedi.
Fırıncıların yeni uygulamaya giren Gıda Kodeksi’ni uygulama zorunluluğunun bulunduğunu da belirten Balcı, “1 Temmuz tarihinden itibaren fırıncı esnafımız 65 randımanlı undan ekmek yapma imkanına sahiptir. Tuz oranını da 1.75’ten 1.50’ye düşürme imkanına sahiptir. Buna uymayan esnafımız varsa bunun için de denetimlerde cezai işlemler söz konusudur” diye konuştu.
Bu un ve tuz oranının sadece ekmek için geçerli olduğunu kaydeden Balcı, “Yönetmelikte olmasa da pide üreten ustalarımızın bu rakamlara uymasını bekliyoruz” diye konuştu. Ayrıca normal ekmekte ve kepekli ekmekte poşet uygulaması olmadığını söyleyen Balcı, “Satışta müşteriye ekmeği verirken poşete koyma zorunluluğu var” dedi.
“BAKKALLARDAKİ EKMEK DOLAPLARI KALDIRIMDAN İÇERİ ALINACAK”
Diğer önemli bir hususun da, bakkal esnafının daha önce satıştan dolayı cezai işlemle karşı karşıya kalmadığını belirten Balcı, “Yeni yönetmelikle satıcı olan bakkal ve market esnafı da 2 bin 500 TL cezai işlemle karşı karşıya kalacaktır. Bu yeni yönetmelikle bakkallar ekmek dolabını kaldırımdan içeri alacaklar. Kasap, manav ve arabada ekmek satışına son verilmiş olacak” şeklinde konuştu.
1700 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle