Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 13 Aralık 2015 | Alt Haberler, Eğitim, Gündem, Manşet, Videolar

Polisten Sahte Polislere Karşı Klipli Uyarı

polis-klipKendilerini telefonda polis, asker, savcı, hakim olarak tanıtarak vatandaşları dolandıran şahıslara karşı önlem almak için Emniyet Genel Müdürlüğü uyarıcı bir klip hazırlayıp, okullara, camilere, esnafa, toplu taşıma araçlarına, muhtarlara, barolara, üniversitelere ve bankalara dağıttı.

Kendilerini telefonda polis, asker, savcı, hakim olarak tanıtarak vatandaşları dolandıran şahıslara karşı önlem almak için Emniyet Genel Müdürlüğü uyarıcı bir klip hazırlayıp, okullara, camilere, esnafa, toplu taşıma araçlarına, muhtarlara, barolara, üniversitelere ve bankalara dağıttı.

Telefonla vatandaşı arayıp kendisini savcı, polis ve jandarma olarak tanıtarak vatandaşları dolandıran kişilere karşı Emniyet Genel Müdürlüğü aldığı önlemlere yenilerini ekledi. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı ile Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri bir klip hazırladı. Klipte vatandaşlara dolandırıcıların nasıl savcı, polis ve jandarma kılığına girdikleri anlatıldı. Senaryo gereği 3 polis, sahte polis, savcı olurken, bir polis de vatandaş oldu.

Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amiri Özgür Gökdeniz, son 5 yılda telefonla aranarak vatandaşların dolandırılmasının yaygınlık kazandığını belirterek, vatandaşları SMS ve ATM ile banka girişlerine asılan broşürler ile uyardıklarını kaydetti. Gökdeniz, “Dolandırıcılık suçu en genel anlamıyla bir kişiyi çeşitli hilelerle aldatarak, kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan kasıtlı eylemlerdir. Dolandırıcılık suçu türlerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır. Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında şüpheliler gelişen teknolojik imkanları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatlerle kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar” dedi.

Gökdeniz, kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcıların telefonla aradıkları şahısları şu yöntemlerle kandırmaya çalıştıklarını söyledi:

“Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, ikamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitimi parayı iade edecekleri gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.

Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis İmdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip, senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler. Ayrıca telefon dolandırıcılığının yanı sıra vatandaşlarımızın telefon numaralarına ‘hediye kazandınız’ ya da ‘çekiliş kazandınız’ gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.”

Gökdeniz, polis, jandarma, cumhuriyet savcısı veya herhangi bir kamu personelinin hiçbir şekilde vatandaşlardan para istemeyeceğine dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu:

“Savcı, polis, jandarma ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 Polis İmdat hattını arayın ya da en yakın emniyet birimine müracaat edin.”

Emniyet Genel Müdürlüğü, hazırlanan klibi okullara, camilere, esnafa, toplu taşıma araçlarına, muhtarlara, barolara, üniversitelere ve bankalara dağıtmaya başladı.

1747 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle