Hoşgeldiniz  

Sadettin ARMAĞAN | 08 Ekim 2016 | Alt Haberler, Geyve, YAZARLAR

Peygamber Sevgisi 1

sadettin-armagan-geyveGeyveli Emekli İmam Sadettin Armağan

Aziz Dostlar

İmanımızın bütünlüğünü ortaya çıkaran esaslardan birisi de Peygamberlere imandır. Bir şeye inanan kişi inancında samimiyse inandığına bağlı kalır ve sevgisini ortaya koyar. Ahir zaman ümmeti olarak biz son peygamber Hz. Muhammmed (S.A.V.) efendimize sevgi ile bağlıyız. Rabbimiz buyuruyor ki; Ya Muhammed söyle: Eğer sizler Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun ki Allah (C.C.) sizleri sevecek ve günahlarınızı affedecek. Allah (C.C.) çok acıyıcı ve mağfiret edicidir. (Sure-i İmran ayet 31)

Ayeti kerimeden anladığımıza göre Allah’ın sevgisine layık olabilmemiz için tek şart Peygamberimize yüksek bir sevgiyle bağlı kalmamızdır. Sahabeden birisi bir gün Peygamber efendimize gelip ben sizi canımdan çok seviyorum deyince efendimiz (S.A.V.) hayır sevgi bu değil dedi. Bu kişi de nasıl diyeyim deyince peygamberimiz (S:A.V.) sen beni canından malından dünya ve içindekilerden daha fazla sevmedikçe sevmiş olamazsın. Kalplerimiz madde sevgiyle dolu olduğu müddetçe biz Allah ve Peygamber sevgisinden söz edemeyiz.

Aziz dostlar

Biz peygamber efendimizi görmedik ama görme aşkıyla yanıyoruz. İnşallah cennette ona komşu oluruz. Görmekten ziyade onun gibi yaşamak, ondaki kuran ahlakını aynen hayatımıza geçirmek önemlidir. Yemenli Üveys (Veysel Karni ) hiç görmedi ama hiçte ondan ayrı yaşamadı. Bedenen beraberlik değil Kalben beraberlik lazım: Mesela = Peygamberin ümmetiyim onu çok seviyorum diyen bir ümmete bakıyoruz. Oğluna sünnet cemiyeti ve evlenme töreni yapıyor. Sünnet cemiyeti evlilik yani Allah’ın emriyle istenen kızın erkek ile birleşmesi: Neresinden bakarsanız Allah’ın (C.C.) kulu Peygamber (S.A.V.) ‘in ümmeti olanların yapacağı bir cemiyettir. Bu şekilde yapılan cemiyet ibadettir. Allah(C.C.) ‘a ve Peygamber(S.A.V.) ‘e sevgimizin işaretidir.

Fakat olay hiçte böyle değil kadınlı erkekli oyunlar, kimin kimle el ele oynadığı belli değil. Soruyoruz cemiyet sahibine bu ne biçim sünnet cemiyeti? diye. Cemiyet sahibi Müslüman cevap veriyor. Yarında Kur-an ve mevlit okutacağım diyor. Ne demek istiyor: Akşamdan şeytanın gönlünü yapıyorum şeytan darılmasın yarında Kur-an ve mevlit okutayım da Allah (C.C.)ve Peygamber darılmasın. Yani ben ikiyüzlü bir Müslümanım bir yüzüm şeytana öbür yüzüm Allah(C.C.)’ve Peygambere (S.A.V.) bakar.

Olmaz olamaz bir Müslüman ikiyüzlü olamaz. İkiyüzlü olanlara MÜNAFIK denir. ‘’Rabbim; münafıklar cehennemin en aşağısındadır.’’ Buyuruyor. (Sure-i Nisa Ayet 145)

Aziz dostlar

Gelin Allah’ı (C.C.) ve Peygamberi (S.A.V.) seviyorsak bütün işlerimizi evlilik, ticaret, aile, örf, adetlerimizi Kur-an ve Peygamber (S.A.V.) ahlakına uygun yapalım. Şu hadisi şerifi hiç unutmayalım: ‘’Kişi kimi seviyorsa onunla beraber olacaktır. ‘’

O halde sevdiğimize ve sevdiklerimize dikkat edelim. Bu dünyada kimi seviyorsan, kiminle beraber oluyorsan ahirette de onunla beraber olacağız. Allah (C.C.) ve Peygamberi (S.A.V.) seviyorsak cennetteyiz inşallah. Yoksa hüsrana uğrarız. Ahiret saadetini kaybederiz.

Bu konuya haftaya da devam edeceğiz. Çok dikkat çeken bilgiler vereceğim.

Selam ve sevgi ile kalınız.

1238 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle