Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 04 Ocak 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Videolar, Yaşam

Park Yenileniyor

Park Yenileniyor…

Geyve İlçesi Cumhuriyet Meydanında bulunan ” Belediye Parkı” yapılan ihale sonucunda yenileniyor.

Belediye Başkanlığının açtığı ihaleyi kazanan ” RETA Mimarlık Müh. LTD. ŞTİ.” nin projesini uygulayan “RENESMED Mimarlık Müh. İnş. Yapı Haf. beton-Demir Tadilat ” parkta çalışmalarına başladı.

İlçe halkının sıcak yaz günlerinde serinlemek amacı ile ağaçların gölgelerine sığındıkları parkta bulunan ağaçların seyreltme ve proje uyarlama amaçlı kesilmeleri de dikkatlerden kaçmadı.

90 gün süreceği öğrenilen proje uyarlamasının verilen sürede bitmesi de vatandaşların tek dileği.

Park, 04.10.1958 – 15.08.1960 tarihleri arasında Askerlik Şubesinde görev yapan P. Alb. Şirin Şahin tarafından düzenlenerek halkın rahat kullanımına açıldı. Parkta meşe ağacının yanına yapılan ışıklı platformda da parka ” Turan Emeksiz Parkı ” adını yazdırmış idi. (Turan Emeksiz, 1960 ihtilali öncesinde İstanbul da meydana gelen öğrenci olaylarında hayatını kaybeden ilk öğrencidir.)

İlçede Belediye Başkanlığı görevini 1955 – 1960, 1963 – 1968 yılları arasında yapan Ziraat Müh. Mehmet Balkan’ın bir birinden değerli hizmetlerinin yanında parkın düzenlenmesi için harcadığı emekler elbette takdire şayandır. Özellikle değerli ağaç türlerinin ekilmesine ve olanların korunmasında gösterdiği özen bilinmekte.

Sonraki dönemlerde görev yapan Belediye Başkanları, parkı güzelleştirmek için farklı uygulamalar yaptılar ve günümüze gelindi.

Gelen konuklara hizmet verebilmek, doğal görünümün çağdaş yapıya kazandırılması amacı ile hazırlanan projenin kısa sürede biterek parkın hizmete açılması sabırsızlıkla beklenmekte.

Namık CİHAN-Geyvemedya.com

5047 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Park Yenileniyor için 2 Yorum

  1. muallim54 dedi ki:

    ”Son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık öldüğünde. beyaz adam; paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak” Parkı yenilemek için canım ağaçları kesmek mi gerekiyor? Geyve Orman İşletme Müdürlüğü bina girişinde panodaki yazı dikkatimi çekti ”Ağaç Kesmeyiniz Ağaç Dikiniz ” yazıyor yetkililere duyurulur.

  2. geyveli54 dedi ki:

    Selamun Aleyküm Muhterem Başkanım iyi niyetli gayretlerini ce samimiyetine bir şey demiyoruz. Bir hususu samimi duygularımla paylaşmak istiyorum. Bu paylaşımım lütfen eleştiri olarak algılanmasın. 1. Geyv belediye Başkanları nedense her seçilişlerinde mutlaka parka bir el attı. güzelleştireyim derken hep darattılar. Geyve nin güelim meydanda ki Park her daim güzelleieyim derken mahfoldu. 2. Parkı bırakalım guzelim agaçlarla yeşillikle kalsın. Ortasına bir havuz ve Cafe yaparak bu modernleştirme maalesef doğallığını yitirerek beton yığını ve bina halini alacak. Bir diğer husus Türkiye de diğer illerde olan hastaık maalesef Geyveye de sirayet ediyor . Nedir bu hastalık Balediyenin tesiler yağarak Çay ve çorba satmasıdır. Cafe yaparak Bina ve havuz yapılarak maalesef geyvenin Küçücük parkının da ruhuna Fatiha okutuluyor. Muhterem Başkanım Parka dolunmayalım ve Karaçayın Kenralarıı güzelletirip CAFE mi yapıyoruz ne yaparsak yapalım. Saygılarımla..

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle