Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Ekim 2014 | Gündem

PAMUKLAR ÜŞÜMESİN DİYE…

Doğu ve Güneydoğu’da çiftçilerin soğuk kuyu suyunu kaçak elektrik ile ısıtıp tarlalara öyle verildiği ortaya çıktı.

kuyu-suyunu-elektrikle-isitip-tarla-sulamislar-

Kaçak elektriğin en fazla olduğu Doğu ve Güneydoğu’da çiftçilerin soğuk kuyusuyunu, kaçak elektrikle ısıttığı belirlendi.

Kaçak elektrikte akıl almaz yöntemler kullanıldığı tespit edilirken, dağıtım şirketi temsilcileri ile aboneler arasında ilginç diyaloglar geçiyor.

Star’dan Ercan Baysal’ın haberine göre, elektrikte kayıp kaçak oranlarını indirmeye yönelik çalışmalar devam ederken, tüketiciye yönelik uyarılar karşılık bulmuyor. Kaçak elektrikte akıl almaz yöntemler kullanıldığı tespit edilirken, dağıtım şirketi temsilcileri ile aboneler arasında ilginç diyaloglar geçiyor. Bazı çiftçilerin ise ürünlerine yanmamaları için 24 saat ılık su verdiği tespit edildi.

Edinilen bilgilere göre Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (Dicle EDAŞ) yetkilileri bir evde kaçak elektrik kullanıldığını ortaya çıkardı. Evin sahibine “Hacı Amca su kuyusunda kullandığın motorun elektriği kaçak. Sen bu suyla abdest alıyorsun” diyen şirket yetkilileri, tüketiciden “Abdesti şebekenin suyu ile alıyorum. Kuyu suyunu bunun için kullanmıyorum” cevabını aldı.

KUYUNUN İÇİNDEKİ SUYU ISITIYORLAR

Dicle EDAŞ’tan edinilen bilgilere göre bölgede yapılan denetimlerde çok sayıda çiftçinin de tarımsal sulamada kullandığı kuyunun içindeki suyu ısıtarak pamuk gibi ürünlere üşümemesi için verdiği ortaya çıktı. Su, 300 metreden, 4 derece sıcaklıkta çıktığı için ürün soğuk nedeniyle yanabiliyor. Tarla sahipleri de kuyuya koydukları bir ısıtıcı ile ürünlerini soğuğa karşı koruyor.

KAYIP KAÇAK ORANI ARTIYOR

Türkiye genelinde kayıp kaçak oranı son 10 yılda yüzde 25’üen yüzde 14-15’e kadar düşerken, aynı başarı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde gösterilemiyor. Geçen yıl Dicle Elektrik’in sorumluluk bölgesinde kayıp kaçak oranı yüzde 75 iken Van Gölü Elektrik bölgesinde ise yüzde 65. Dicle Elektrik’te kayıp kaçak oranı bugünlerde yüzde 78’e çıkmış durumda. Dicle Bölgesi’nde kaçak elektrik tüketimi 1 puan düşmesi halinde yaklaşık 30 milyon liralık kazanç ortaya çıkacağı hesaplanıyor.

Star

1772 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Pamuklar Üşümesin Diye.. için 1 yorum

  1. misafir dedi ki:

    BU LANETLERİN KAÇAĞINI BİZ ÖDÜYORUZ PİSLİKLER OTOBÜS YAKAR BU PARAZİT TENYALAR DEVLETTEN EN ÇOK YARDIMI ALIR DESTEKLEMEYİ ALIR SONRA POLİSE ASKERE TUZAK KURUP ŞEHİT EDERLER GİTSİNLER SOYDAŞLRINI KURTARSINLAR ERKEKLERSE ORAYI BURAYI YAKACAĞINA İŞİDE SALDIRSINLAR ALLAH BELALARINI VERDİ İŞİD . HAKEDEN HAK ETTİĞİNİ BULUR LANET OLSUNLAR

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle