Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Ocak 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Sakarya

Sakarya İŞKUR’dan istihdam atağı..

otokardan 120 işsize istihdam müjdesiSakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile OTOKAR Savunma San. A.Ş. arasında Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kapsamında fabrikanın ihtiyaç duyduğu mesleklerde nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak üzere 120 kişilik istihdam garantili kurs programı düzenlenmesi hususunda işbirliği protokolü imzalandı.

Söz konusu eğitim programı işyerinde uygulamalı olarak gerçekleştirilecekresim175802 olup, UMEM projesi kapsamında yer alan okullarından Endüstri Meslek Lisesi alan öğretmenlerinin nezaretinde eğitimlerin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Yapılan sözleşme gereği, “Gazaltı Kaynakçısı” mesleğinde 40 kişi, “Oto Boyacısı” mesleğinde 40 kişi, “Oto Elektrikçisi” mesleğinde 14 kişi ve “CNC Torna Operatörü” mesleğinde 6 kişi, “Temel İmalat ve Montaj Elemanı” mesleğinde 20 kişi olmak üzere toplam 120 kişi eğitim almaları ve eğitim sonrası aynı firmada istihdam edilmeleri planlanmıştır.

Günde 20 TL, ayda 550 TL

Herhangi bir vasfı bulunmayan İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin yararlanacağı projeyle, işgücüne nitelik kazandırılarak istihdam edilebilirliklerin artırılması yanında istihdamda kalıcı olmaları amaçlanmaktadır. Yapılan sözleşme ile kursiyerlere, kurs programı süresince İŞKUR tarafından günde 20.TL, ayda yaklaşık 550.-TL ödeme yapılacaktır. Ayrıca, eğitim programı süresince, kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortaları ile genel sağlık sigortası primleri de yine İŞKUR tarafından ödenecektir.

Söz konusu kurs programı sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara, kurs bitirme sertifikası verilecektir. Dolayısıyla, sertifika almaya hak kazananlarının istihdamda kalıcı olmaları sağlanacaktır. Ayrıca, kurs programı, firmaya nitelikli işgücü ve sertifikalı eleman desteğinde bulunmanın yanı sıra, 42 aya kadar SGK Prim Teşviki sağlamaktadır.

İstihdam garantili meslek edinme kurslarına katılmak isteyen işsizlerin en az ilköğretim (ortaokul) mezunu olmaları, Otokar San. A.Ş.’ ye veya Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Uygulanacak olan eğitim programlarının, işsizler açısından meslekte başarı gösterebilecek olan beceri sahibi kişilerin istihdam edilebilirliklerini artırmaya yönelik olması ve işverenler açısından da sanayide istihdamın maliyetinin yüksek oluşu dikkate alındığında İŞKUR’ un bu desteği önemli görülmektedir.

Her işletmeye uygun mesleki eğitim programı

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA sözleşme imzalarken yaptığı açıklamada; İşverenlerin nitelikli işgücü ihtiyaçlarının İŞKUR’ un eğitim programları yoluyla desteklendiğini, UMEM Projesiyle her işletmeye uygun mesleki eğitim programı oluşturulabildiğini ifade etmiştir. OTOKAR Savunma San. A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Berent ERGİN’de Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personelinin yakın ilgileri nedeniyle İl Müdürlüğü personeli ve İŞKUR Genel Müdürlüğüne verdikleri destek için teşekkürlerini belirtmiştir.

2625 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle