Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Temmuz 2011 | Geyve, Manşet

Aynı Yangın Kulesinde 25 Yıldır Görev Görevdeler…

 

Geyve İlçesi Orman İşletme Müdürlüğü koruma sahası içinde; Çilekli, Karlık ve Çinetaş adında 3 adet ‘Yangın Gözetleme Kulesi’ vardır.

Çinetaş Yangın Gözetleme kulesinden; Bursa İli Uludağ civarı, Bilecik İli Gölpazarı Dağları, Bolu İli Göynük Dağları, Kocaeli İli Kartepe, Sakarya İli Geyve Boğazı sonu arasında kalan çok geniş saha 24 saat gözlenmektedir. Kule; Geyve İlçesine 14 km. uzaklıkta, Esenköy Yaylası yanında ve deniz seviyesinden 1050 m. Yüksekliktedir.

Çinetaş Kulesinde dönüşümlü olarak Osman Köksal ve Ahmet Kurdaş görev yapıyor. Osman Köksal (49) Esenköy doğumlu, evli ve 4 çocuk babası. Ahmet Kurdaş(50)Esenköy doğumlu, evli ve 3 çocuk babası.

Köksal ve Kurdaş işleri ile ilgili olarak şunları söyledi: ‘Yaptığımız iş hem çok keyifli hem de çok risklidir. 25 yıldır aynı kulede ve aynı işi yapmak tabiki çok zor. Sıcak günlerde sıkıntılı oluyor, gözümüzü çevreden hemen hemen hiç ayıramıyoruz. Kışın ise ulaşım zorluğu yaşıyoruz. Kışın yağışlı zamanlarda eşimizide yanımıza getiriyoruz. Yaşamsal şartlar yönünden hiç sıkıntı yaşamıyoruz. Çevremizdeki ormanlık sahadaki, çam ormanı olan yerler hassas bölgelerdir ve bu alan %60 kadardır. Geri kalan %40 saha kayın ormanıdır ve hassas değildir. Hergün her saat başı İlçe İşletmeye durum raporu veririz, sürekli olarak çevreyi gözlemleriz. Hatta bazen komşu illerin kulelerinin göremeyeceği yan yüzlerdeki dumanları da bizler onlara haber veririz, oralarda görev yapan arkadaşlarımız da bizlere aynı durumlarda yardımcı olurlar. Diğerbir deyişle güçlü bir görev dayanışması içindeyiz. Gördüğümüz her dumanı, her yangın başlangıcını hemen haber veririz ve acil müdahale olmasını sağlamağa çalışırız. Hemen müdahale bizleri çok sevindiriyor çünki 1 ağacı da olsa kurtarmak bizleri mutlu ediyor.’Namık CİHAN-geyvemedya.com

1623 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Ormanlarımız Onlara Emanet.. için 1 yorum

  1. hasan dedi ki:

    bilen bilir orman yangınlarında erken müdahale çok önemlidir. arkadaşlarımız çok önemli bir görev yapıyorlar.şartlarını iyileştirmek lazım

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle