Hoşgeldiniz  

Sadettin ARMAĞAN | 24 Mayıs 2018 | Alt Haberler, Gündem, YAZARLAR

Onbir Ayın Sultanı, RAMAZAN..

Onbir Ayın Sultanı, RAMAZAN..

İslam dinin 5 esas temeli vardır. Namaz, Oruç, Hac, Zekat, Kelime-i Şehadet. Bu esaslar bütün ilahi, semavi dinlerde aynıdır. Hz. Adem (as) ile başlayan Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa SAV ile sona eren bütün Peygamber ve ümmetine Namaz, Oruç ve diğerleri farz kılınmıştır. Ramazan ayının çeşitli isimleri vardır. Mesela Kur’an ayı, Rahmet ayı , Mağfiret ayı, aynı zamanda da Ramazan Oruç ayıdır. Sevgili Peygamberimiz SAV “Kim ki Ramazan geldi diye sevinirse, Allah CC onun bu sevincine mükafat olarak onu cehennemde yakmayı haram kılar” buyuruyor. Ramazan geliyor diye sevineni cehennemde yakmayan Rabbimiz bu ayda tuttuğumuz oruç, kıldığımız teravih, verdiğimiz zekat ve fitrelerimizden dolayı inşallah bizi ebedi ateşinde yakmayacaktır.

Aziz Kardeşlerim

Ramazan bize Rabbimizin gönderdiği bir misafirdir. Bize rahmet ve mağfiret getirdi, misafirlerimize iyi davranalım ki onun getirdiği rahmet ve mağfiretten mahrum olmayalım. Rabbimiz Kur’anın da buyuruyor ki, O Ramazan ayı ki, insanı irşat etmek, hidayete erdirmek için Hak ile Batılı ayırt eden hidayet rehberi Kuran onda (Ramazanda) indirildi. Demek ki Ramazan Kur’an ayıdır. Hak ile batılı ayıran Kur’andır. Bizde hakkı savunanların yanında olalım. Bâtılı savunan, Kur’an ahlakından uzak olanlarla olmayalım ki Ramazandan istifade etmiş olalım.

İftarda fakirleri unutmayalım. Sahurda tevbeler kabul olur. Tevbeleri unutmayalım. Ramazanın manası yakıcı yok edici anlamındadır. Bu ayda günahlarımız yandığı için bu aya yakıcı anlamında Ramazan denilmiştir. Ramazana bir daha günahlara dönmeyecek şekilde Rabbimize söz vererek tevbe ile girelim.

Yazımızı bir hadis-i şerif ile bitirelim.

Ramazan ayının evveli RAHMET, ortası MAĞFİRET, sonu ise Cehennemden kurtulmaktır.

Selam ve Sevgi ile kalınız.

Ramazanını tebrik ediyorum.

Hayırlı Ramazanlar.

1522 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle