Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 31 Ağustos 2015 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, Yaşam

Ölümsüzlük Mantarı Reishi Geyve’de

olumsuzluk-mantarti-reishi-mantari-geyvede-Ölümsüzlük mantarı olarak bilinen Reishi mantarının Ülkemizde Geyve Boğazının bazı bölgelerinde nadiren yetiştiği iddi edildi.

Ancak Geyve Boğazında yetişen Ölümsüzlük mantarı bilinçsizce tüketilirse öldürebileceği kaydedildi.

Kansere karşı koruyucu özelliği yanında vücudun savunma sistemini güçlendiren ve halk arasında ‘Ölümsüzlük mantarı’ diye bilenen Reishi mantarı bilinçsiz tüketilmesi halinde ölüme neden olabiliyor.

ABD’de mantar çeşitleri ve insan sağlığı üzerinde etkileri ile ilgili araştırmalar yapan Dr. Kenan Sarı, son yıllarda ölümsüzlük mantarının faydalarının çok sık gündeme geldiğini söyledi. Ölümsüzlük mantarının Çin tıbbında yüzyıllarca kullanıldığını, bu gün ise yeniden keşfedildiğini dile getiren Sarı, ormanlık alanlarda yaşlı ağaçların köklerinde yetişen bu mantarın doğada da ender bulunduğunu belirtti. Reishi mantarının tümör önleyici özelliğinin öne çıktığını, kanser tedavisinde alternatif tıp alanında kullanıldığı ifade eden Sarı, faydaları hakkında şu bilgileri verdi: “Bu mantar türü ayrıca vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hastalıklara karşı korur. İnsülin düzeyini dengeler. Kan basıncını dengelemeye yardımcı olur, hipertansiyona olumlu etkisi vardır. Alerjik hastalıkların etkilerini azaltır. Bakteri ve virüslerin neden olduğu viral hastalıkların tedavisinde etkilidir. Kötü klestrolü düşürür, sindirim sistemini düzenler. Kozmetik sektöründe pahalı ürünlerde aranan hammaddelerden biridir. ”

Başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa iyi gelmesi sebebiyle bu mantar türüne ilgi arttığını belirten Sarı, doğru doz ve kullanım aralığı iyi ayarlanmadığı taktirde ölüme bile neden olabileceği uyarısında bulundu. Sarı, “İnsanlar bu mantar türünü doğadan ya da aracılardan alıp bilinçsizce tükettiğini görüyoruz. Doz ve kullanım süresinin doğru ayarlanmadığı taktirde ölüm yada karaciğer ve böbrek iflasına neden olabilir. Bir uzman hekime danışmadan bu mantar türü kesinlikle kullanılmamalıdır. Doktor kontrolünde doz ve kullanım süresi doğru ayarlandığı taktirde ise hem hastalıklardan korumaya hem de tedaviye yardımcı olur.” bilgisini verdi.

“MANTARIN YERLERİNİ GÖSTERMİYORUZ”

Ölümsüzlük mantarı Türkiye’de yalınızca belirli bölgede yetişmesi sebebiyle endemik bitkiler arasında bulunuyor. Bu mantar türünün yetiştiği yerlerden birisi de Sakarya’nın Geyve Boğazı.

Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, para etmesi sebebiyle son yıllarda bazı fırsatçıların ormana ölümsüzlük mantarını izinsiz olarak toplayıp sattığını söyledi. Bu mantar türünün yok olmaması buna izin verilmemesi gerektiğini ifade eden Tan, “Ölümsüzlük mantarı 100-150 yıllık genelde kayın ağaçlarında nadir olarak bulunur. Bu mantarlar orman yetkilileri gözetiminde uzman kişilerce belirli zamanlarda belirli miktarda toplanmalı. Böylece hem bilinçsiz kullanımın önüne geçilir hem de bu mantar türü varlığını sürdürür. Ayrıca ağaçlara da zarar verilmemiş olur. Kesin bilmiyorum ama kurutulmuş bu mantarın kilosunun bin liradan alıcı bulduğu belirtiliyor. Bu da fırsatçıların iştahını kabartıyor. Bu sebeple ormana gelen herkese ölümsüzlük mantarlarının yerini göstermiyoruz.“ diye konuştu.

olumsuzluk-mantarti-reishi-mantari-geyvede--crop

3538 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle