Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 01 Mart 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sağlık, üst Haberler

Okul Çağı Çocuklarına İşitme Tarama Testi

ÖĞRENCİLERE İŞİTME TARAMA TESTİ UYGULANMAYA BAŞLANDI

Geyve’de, okul çağı çocuklara işitme tarama testi programı başlatıldı.

Geyve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ”Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Proğramı” kapsamında ilçe sağlık müdürlüğü sağlık personelleri tarafından ilkokul 1.sınıf öğrencilerine işitme tarama testi yapılmaya başlandı.

Yetkililerden yapılan açıklamada; “Yenidoğan döneminde ileri derece işitme kayıpları binde 2-3 vakada saptanırken, okul çağında bu oran daha sık görülmekte ve binde 6-9 vakaya kadar yükselmektedir. İşitme kaybı dikkat, öğrenme, konuşma ve iletişim becerilerini, okul başarısını ve çocuğun normal işiten yaşıtlarıyla entegrasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Kaybın derecesi arttıkça konuşma üzerine olan etkisi artar ve giderek konuşmanın anlaşılabilirliği azalırken, ileri derecede işitme kaybında ise ciddi lisan ve konuşma sorunu gelişir. İşitme kaybı olan çocuklarda öğrenme zorluğu belirgindir, konuşmaları monotondur ve cihaz olmadan işitemezler.”

Açıklamada, gerçekleştirilen bu tarama programı ile okul çağında enfeksiyon, ototoksik ilaç kullanımı, kafa travması, alerji, nörolojik hastalıklar gibi nedenlerle gelişen işitme kayıplarına erken tanı koymanın ve gereken rehabilitasyonu sağlamanın mümkün olacağı anlatıldı.

Geyve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ”Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Proğramı önümüzdeki günlerde de tarama testine onay veren ailelerin çocuklarına yapılmaya devam edilecektir.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

565 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle