Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 23 Mart 2016 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

LASTİK YAKMAK DEĞİL, ÇÖZÜM İSTİYORUZ

osman-onal-geyve-umurbey-Mevsimsel yaşanabilecek don uyarıları mesajlarla çiftçilere bildiriliyor. Ancak Geyve’nin Umurbey Mahallesi Muhtarı aynı zamanda çiftçilik yapan Osman Önal yetkililerin uyarıdan fazlasını yapması gerektiğini düşünüyor.

DON UYARISI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çiftçilere ‘don’ uyarısı yapılarak ekili alanları veya meyve bahçelerinde önlem almalarını istiyor. Umurbey Köyü Muhtarı Osman Önal kendilerinin don ile mücadele metodu olarak dededen kalma yöntemleri denediklerini belirterek “Hergün teknoloji gelişiyor. Bilim ilerliyor. Artık lastik yakarak tarım alanlarının korunmasının önüne geçilmeli” dedi.

BİLGİ İSTİYORUZ

Muhtar Önal, don ile mücadelede eski usul lastik yakma metoduyla çevrenin kirlendiğini belirterek “Tarım İl Müdürlüğümüzün yeni teknikler konusunda üreticiyi bilgilendirmesini bekliyoruz. Çiftçilerin kendini yenilemesi ve modern çağa uygun tarım yapması noktasında da maalesef istediğimiz desteği alamıyoruz. Lastik yakarak don ile mücadele etmenin ötesine geçilmeli. İl Müdürlüğü’nden bu konuda talebimiz de oldu” dedi.

UYARI YAPILIYOR

Geyve ilçesi Umurbey Mahallesi Muhtarı Osman Önal; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından don uyarısı karşısında uyarı yapılıyor. Ancak uyarıyı alan çiftçi ne yapacak. Elinde tek kozu var. Çiftçiler müdürlükten gelen uyarının ardından hurda oto lastikleri yakarak mücadele ediyor. Yakılan onlarca hurda lastikten çıkan duman hasadı korusa da ciddi bir çevre kirliliğine neden oluyor. Çevreye duyarlı çiftçiler lastik yakmanın ötesinde çözüm önerisi istiyor, ifadelerini kullandı.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

3687 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle