Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Aralık 2016 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Siyaset, üst Haberler

KAYA’DAN ÇİMENTO FABRİKASI TEPKİSİ

Şerafettin KAYA” Çimento fabrikası için kale içindeki hain kimse ipliği pazara çıkacak”

Milliyetçi Hareket Partisi Geyve İlçe Teşkilatı” rant döngüsü tüm halkın sağlığını ve ekonomisini tehdit edecektir”

MHP Geyve İlçe Başkanı Şerafettin KAYA”İlçemiz Doğancıl Mh. Mantarlık Mevkii’nde Geyve Madencilik İnşaat Sanayii AŞ. tarafından çimento fabrikası kurulması girişiminde bulunulduğunu yerel medya vasıtası ile “Geyve’ye Şimdi Ayvayı Yedirecekler” gibi manşetlerden öğrenmiş bulunmaktayım.

Konuyu hassasiyetle takip eden yerel basın ve sosyal medyaya bölge halkı adına minnet ve şükranlarımı öncelikle iletmek isterim.

Gün boyu yaptığım araştırmalarda Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sayfasında 01.12.2016 tarihli ilanının yayınlanmış olduğunu ve bu doğrultuda 20 Aralık 2016 Salı günü saat 14;00’de Doğancıl Mahallesi Köy Konağı’nda ÇED toplantısı yapılacağını öğrenmiş bulunmaktayız. İlçede yetkili kişi ve kurumların konudan bihaber oldukları yazılıp-çizilmektedir. Ancak kurban kesilmiş, yüzülmeye başlanmış, neredeyse kuyruğuna gelinmiş; kimsenin haberinin olmadığına inanmak insan aklı ile dalga geçmektir. Ya da kaleyi içten fethetmeye ramak kalmışsa içeriden işbirlikçiler var ve üç maymunu oynuyorlar demektir. Kurbanı kim peşkeş çekmişse, kim duasını yapmışsa, kim kesmişse, ya da kale içindeki hain kimse ipliği pazara çıkacaktır.

Edinilen bilgilere göre öteden beri mahalle sakinlerinden birkaç kişi ile Sakarya’da faaliyette bulunan bir emlakçı aracılığı ile bölge olarak ekonomik yönden zayıf olan köylülerden “bu bölgeye fabrika kurulacak, bölgeniz gelişecek, 200-300 kişiye iş imkanı sağlanacak” gibi vaatlerle tek tek satın aldıktan sonra 100 dönüm kadar araziyi firmaya devretmişlerdir.

Bölgenin tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Çimento fabrikasının çevreye yaydığı taş tozu nedeniyle ekili alanlarda tarım ve hayvancılık yapılamayacak ve zamanla bölge halkında ileriki yıllarda astım, kanser gibi hastalıklar en az 10-15 km. çapında bölgede baş gösterecektir. Dolayısı ile birkaç kişi arasında dönen rant döngüsü tüm halkın sağlığını ve ekonomisini tehdit edecektir. Bunun için bölgede yaşayan halk ile toplantı yapılarak bilinçlendirme toplantıları yapılacaktır. Bu bilinçlenmeye tüm ilçe halkı, mahalle ve çevredeki diğer mahalle halkları, duyarlı kişiler, çevreci ve doğal hayatın korunması alanlarında faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşları, tüm resmi kurumları destek vermeye davet ediyoruz.

Komşu Pamukova ilçesi Karapınar Mh.ne yapışan bu asalak türüne karşı yıllarca süren mücadele 1-2 ay kadar önce taş ocağının kapatılmasıyla kazanılmıştır. Girişimci firma, sahipleri, müdürleri, sermayeleri, ortakları vs. tüm bilgileri elimizde mevcuttur, dersimize iyi çalıştık. Sakarya’nın güney bölgesi hizmetlerden ve yatırımlardan eşit pay alamıyor dedikçe elimizdeki değerler de alınmak istenmektedir, işte buna MHP. Geyve İlçe başkanı olarak asla müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini isterim. Neredeyse tamamlanma aşamasına gelmiş bu çimento fabrikası yerel ve genelde kimlerden yardım almışsa siyasetçisine, bürokratına kadar bulunup ilan edilecektir. Bu ihanet sarmalında kimler varsa halkımız görecektir.

MHP olarak ülkemizin ve bölgemizin kalkınmasına en az herkes kadar her türlü desteği vereceğimiz ancak rant ekonomisi uğruna ilçemizin yeşilinin, tarım ve hayvancılığının ve özellikle ölümcül hastalıklara neden olacak gelişmelere herkesten fazla karşı duruş sergileyeceğimiz bilinmelidir. İlçemiz lezzetli ayvasıyla ününe ün katmış olup değerlerimizi elimizden almaya çalışanlara “Ayvayı yedireceğimizin” de bilinmesi gerekmektedir. Üstümüzde kirli emelleri olanlar “Geldikleri gibi giderler”.

Yarından itibaren kurulması istenen çimento fabrikasına karşı siyasi ve hukuki olarak gerekli girişimler başlayacak, Geyve’nin yeşil kalması, tarım ve hayvancılığın doğal kalması ve en önemlisi de halkımızın sağlığı adına herkesi bize destek vermeye davet eder saygılarımı sunarım.

Fehmi DUMAN-Sakarya54

İLGİLİ HABERLER

https://geyvemedya.com/geyveye-cimento-fabrikasi-mi-kurulacak/

 

https://geyvemedya.com/cimento-fabrikasinin-sahibi-gundogdudan-iddiali-aciklama/

 

https://geyvemedya.com/disli-cimento-fabrikasi-icin-sert-cikti/

 

https://geyvemedya.com/geyveye-cimento-belasi/

1929 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle