Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 22 Ocak 2013 | Gündem

memursen kampanyası rekora koşuyorMemur-Sen Kampanyası Rekora Koşuyor

Başörtüsüne Özgürlüğe İmza Yağıyor.

Memur-Sen’in kamuda kılık kıyafet serbestliği için başlattığı ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası’na destek yağıyor

Memur Sendikaları Konfederasyonu’nun (Memur-Sen) kamuda kılık kıyafet serbestliği için başlattığı ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası’na destek yağıyor. Şimdiden imza sayısının milyonları bulduğu öğrenilirken, ay sonuna kadar 10 milyon hedefinin aşılacağı gözleniyor. 10 milyon ve üzeri imza rekor anlamına geliyor.

Kampanyanın mimarı Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, vatandaşları imza kampanyasına katılmaya çağırıyor. Bu milletin, Osmanlı’nın son dönemlerinden bugüne kadar İttihat ve Terakkicilerin yasaklarından çok çektiğini söyleyen Gündoğdu, darbelerin millet iradesine darbe vurduğunu belirterek, şunları söylüyor: “1982 Anayasası ile birlikte Devlet Memurları Kanunu’na tabi bir kılık kıyafet yönetmeliği çıkartıldı. Bu yönetmelikte; erkeklerin saç tarama biçiminden bıyıkların üstten alınamayacağına ve kravatlı olma mecburiyetine; kadınların ise ne giyeceğinden, sandalet giyemeyeceğine ve başının açık olacağı şeklindeki çağ dışı ucube yaklaşımlar olduğunu görüyoruz. Bu dünün Türkiyesi’ne yakışıyor olabiliyordu çünkü on yılda bir, bu millette haddi bildiriliyordu. Ancak 12 Eylül 2010 Referandumu ile milleti toplumsal sözleşmeye ‘evet’ diyerek nasıl bir demokrasi istediğini, nasıl bir özgürlük istediğini ortaya koymuştur.” Özellikle başörtülü kadınların devlet dairelerindeki sıkıtlılarını dile getiren Gündoğdu, “Devlet dairesinde aynı inanca mensup erkek arkadaşlarımız görevlerini rahatlıkla yapabiliyorken, başını açan kadınlarımız görevlerini rahatlıkla yapabiliyorken inancı gereği başını örtenlerin cezalı konumdan çıkmasını isteyerek, katsayı engelinin kalkmasını isteyerek, çalışma hakkını eşit elde etmelerini sağlamak için kamuda özgürlük adına 10 milyon imza kampanyasını başlattık” diyor.

‘BU AYIP ARTIK SONA ERSİN’

Ülkenin çeşitli yerlerinde standlar açtıklarını belirten Gündoğdu, “Benim milletimize çağrım, daha önce katsayı engellerini kaldırmak için yola çıktığımızda bizimleydiler. Ortak akıl mitinglerinde darbe savarlığımızı ortaya koyarken bizimleydiler. Referanduma öncülük ederken bizimleydiler. Yine bizimle olmalarını ve bu 10 milyon imza kampanyasına destek olmalarını istiyoruz. Çünkü 1930 yılında kadına seçme hakkını, 1934 yılında da seçilme hakkını vermişiz. Yıl 2013 kadınlar hala birey hakkını kullanamıyor, eş kontenjanından birey kabul ediliyor. Bu ayıp artık sona ersin istiyoruz” diyor.

844 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle