Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Ocak 2018 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

Mekke ve Kudüs’ün Fethi programında Büyük Coşku

MEKKE’NİN FETHİ ve KUDÜS

Her sene tüm Türkiye’de gerçekleştirilen Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi programı bu sene Geyve ilçesinde büyük coşkuyla icra edildi.

Geyve Anadolu Gençlik Derneğinin düzenlediği Mekke’nin fethi ve Kudüs programında konuşan Muzaffer Yemiş: “AB kapısında beklemekten vazgeçip İslam birliğini kursak, dünyanın hiçbir yerinde mazlumun kanı ve göz yaşı akmaz.”dedi.

Geyve Anadolu İmam-Hatip Lisesi salonunda düzenlenen programa katılım çok oldu, İbrahim Akın sundu. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Merkez cami imam-hatibi Recep Yamal hoca Kuran-ı Kerim tilavet etti. Geyve AGD başkanı Bilal Şehir, Sakarya AGD başkanı Hasan Zengin ve emekli öğretmen Fatih Aksu selamlama konuşması yaptı. Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın Mekke’nin fethi hakkındaki konuşması slayt halinde sunuldu. Murat Yurttadur ile Recep Yamal hocalar ezan okudu.

AGD Sakarya Şube Başkanı Hasan ZENGİN de Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi programına Geyve ilçesinde katıldı.

Zengin, Yaptığı konuşmada “Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü, ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz.

Ayrıca biz, İstanbul’un Fethini Diyarbakır’a, Diyarbakır’ın Fethini Kudüs’e, Kudüs’ün Fethini Mekke’ye ve Mekke’nin Fethi’ni de vahyin insanlığa olan çağrısına bağlamayan her anlayışın eksik olduğunu düşünüyoruz.

Aralık ayında yaşanılan gelişmeler zaten duyarlı olduğumuz Kudüs meselesinde daha çok adım atmamız gerektirdiğini göstermiştir. Hem Kudüs’teki 100 yıllık işgali hem de Kudüs’ün doğusuyla batısıyla bir bütün olduğu gerçeğini gündemde tutmak adına geleneksel olarak düzenlediğimiz Mekke’nin Fethi Programında bir değişikliğe gittik ve programın adını Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi yaptık.

Kaosun, sömürünün, çatışma ve savaşların yaşandığı dünyamızın her zamankinden daha fazla fetih ruhuna ve anlayışına ihtiyacı vardır. Fetih kavramı da anlamından saptırılmaya çalışılsa da biz hem kavramlarımıza hem de bu kavramların bize yüklediği sorumluluklara sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam-ı Kadim’in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır.

Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanımız kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz.” dedi.

MAZLUMUN GÖZYAŞI DURUR

Geceye konuşmacı olarak katılan Muzaffer Yemiş özetle şunları söyledi: Mekke’nin bin 387 yıl önce Peygamber Efendimiz tarafından fethedilmesi, insanlık tarihi için çok önemlidir. Mekke’yi fetheden ordu hangi ruhu taşıyorduysa; İstanbul’u, Diyarbakır’ı, Çanakkale’yi fetheden ordu da aynı ruhu taşıyordu. Yeryüzünde mazlumun kanının durmasını, gözyaşının dinmesini istiyorsak İslamiyeti dünyaya hakim kılmalıyız.

ÖDÜL TÖRENİ

Anadolu Gençlik Derneğinin öğrenciler arasında düzenlediği Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Dereceye giren öğrenciler:

1.Selahattin Dayanç: Karaçam Ortaokulu (ilde 3.)

2.Nazlıcan Akın: OsmanGazi Ortaokulu( İlde 8.)

3.Muhammet Emre Bul: Geyve İ.H.Ortaokulu(İlde 10.)

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

2006 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle