Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Şubat 2012 | Gündem, Manşet, Namık Cihan

Geyve İlçesinde yetişen isimlerden birisi de Güvahi’dir. (GÜVAHİ : Geyveli anlamına gelir.)

Osmanlı Divan Şairlerinden biri olan M.S.Güvahi 15.yy son çeyreğinde Geyve’de doğmuştur.

Sicil-i Osmani’de müellif ve ticaret erbabındandır.

Doğum ve ölüm tarihi hakkında doğrudan bilgi yoktur. Güvahi’nin ölüm tarihi olarak Miladi 1520, Agah Sırrı Levend 1519 tarihlerini verir.Pend-Name yazılışı1526 dır.Fuat Köprülü’nün özel kütüphanesinde bulunan bir nüshada yazılışı 1526 olduğu bilinmektedir.

Güvahi, Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine katılmıştır. Eserinde 1520 de tahta çıkan Kanuni’den devrin padişahı olarak bahseder. Güvahinin ölümü bu bilgiler ışığında 1526 dan sonradır.

ESERLERİ: Pend-Name 242 numara ile Süleymaniye kütüphanesinde Lala İsmail Efendi kaydını taşır.

Kenazül – Bedayi: (Türkish Studies – İnternationel periodical for the languages litarature and history of Turkish )

PEND – NAME; Edebiyatımızda yazılan nasihatname eserlerinin bir kısmı pend-name adını taşımaktadır. Nasihatnameler manzum veya manzum mensur şekillerinde kaleme alınmıştır. Türk edebiyatında pek çok eserde atasözleri ve deyimler yan yana kaleme alınmıştır. Orhun abidelerinde de bu güne yol alan öğüt verme geleneğini yansıtan pek çok eser vardır. Yusuf Has Hacip – Kutadgu Bilig, Ahmet Fakih – Çarh Name, Yunus Emre – Risaletü Nushiyye, Hoca Mes’ut – Ferhenk Name, Mevlana – Mesnevi, Kaşgarlı Mahmut – Divanu Lügatü Türk.

GÜVAHİ’NİN PEND NAMESİ: Manzum bir öğüt kitabıdır. Atasözleri ve deyimlerin çokca kullanıldığı bu eser o devrin atasözleri listesidir.

Güvahi bu öğütleri iletopluma yararlı, olumlu, iyiliksever, dürüst, alçak gönüllü, kanunlara uyan, devletine bağlı, inançlı, kanaatkar bir müslüman yetiştirmeği hedef almış görülmektedir.

Eserlerinde atasözleri ve deyimleri yapılarını bozmadan bilinçli bir şekilde ve rahatça kullanmıştır.

Pend-namedeki atasözleri ve deyimlerinin bir kısmının günümüzde de kullanılmaya devam edilmesi yanı sıra geniş bir Türk coğrafyasında da kullanıldığı görülmektedir.

PEND-NAME’DEN ÖRNEKLER:

Dürüş harç it nitekim dügün için

Ki ağ akçe olur kara gün için (Ak akçe karagün içindir.)

Tama az itse cayiz mal emini

Ki yalar bal tutanlar barmagını (Bal tutan parmağını yalar.)

Dime kim ulalıcak gözedür ol

Çibuk yaşta egilür hey habır ol ( Ağaç yaşken eğilir.)

Tama tama göl olur iy hıred mend

Adu gözi kör olur guş kıl pend (Damlaya damlaya göl olur.)

Yavuzlık eylük iden cümle bulur

Kişinün hürmeti elinde olur ( İyilik eden, iyilik bulur.)

Ülkemizdeki bir birinden şirin yerler, kendilerinin sahip olduğu tarihi mirasları turistik amaçlı olarak kullanarak, geniş bir yelpazede reklamlarını yapmaktadır. Geyve İlçemizin sahip olduğu zenginliklerinden biride Divan Edebiyatı şairi Güvahi’dir. Neden anma veya tanıtım amaçlı programlar, seminerler, yarışmalar düzenlemeyelim? Hafızalarımızı zorlarsak; topraklarında yaşayan yazar, ressam, şair, ulema v.s. gibi büyüklerin anıldığı festivaller düzenleyen bir dolu yer gelir aklımıza. Peki bizler bu hımbıllıktan, nemelazımcılıktan, ne gereği var gibi özürler sıraklamaktan ne zaman vaz geçeceğiz. Bu güzel ve şirin ilçemizi nasıl ve hangi materyaller ile tanıtacağız. Başka ilçeleri kıskanmaktan nasıl kurtulacağız. Adım gibi biliyorum ki, şirin Geyve İlçemiz için neler yapalım deye düşünen bir dolu kişiler var.E, daha ne ve neyi bekliyoruz? Saygılarımla. Selam olsun GEYVE’yi yurt edinenlere, selam olsun GEYVE’liyim deyenlere…

 

Namık Cihan. Geyvemedya.com

 

 

5561 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Mehmed Süreyya Güvahi… için 1 yorum

  1. mehmet gürses dedi ki:

    HOCAM ŞU KULFALLARDAKİ KİLİSEYE SARAÇLI ( HODİ ) BİR EL ATSANYA GICIRLAR SARAYKÖYÜ İHSANİYE NELER VAR NELER SENDE BİLİRSİN BUNLARI AMA KAYNAK YOKDERSEN İNANMAM SEN BULUR BULUŞTURURSUN HADİ BİR EL ATIVER KOLAY GELSİN…M.S.G

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle