Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 26 Kasım 2013 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sakarya, Yaşam

‘Masanın altına girmeyin’

sakarya il afet eğitimiValilik İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce Adapazarı Belediyesi meclis toplantı salonunda belediye personeline afet eğitimi verildi. Eğitimde konuşan Uzman Servet Akdeniz, “Eskiden masaların altına girmemiz söylenirdi ancak bazıları ucuza mal edildiği için pek güvenli değil” dedi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından “Afete Hazır Türkiye, Afete Hazır Aile Bilinçlendirme ve Eğitim” kampanyası kapsamında hazırlanan eğitimde Eğitim Uzmanı Servet Akdeniz, Sivil Savunma Uzmanı H.Süleyman Hoşgör/DASK (Doğal Afetler ve Sigortalar Kurumu) konusunda ise Eğitimci Sami Mücahitoğlu seminer verdi. 
İLK 3 GÜN
İlk 72 saati altın gün olarak tanımladıklarını belirten Sivil Savunma Uzmanı H.Süleyman Hoşgör, hayatta kalma süresinin 3 gün olduğunu ifade etti. Bireylerin afet eğitimi alarak kendilerini geliştirmesi gerektiğini kaydeden Hoşgör, “Sakarya 1.deprem bölgesi olması nedeniyle afetlere dirençli yapıların olması gerek. Tehlikeleri tespit edip riskleri azaltmak gerek. Koridorlardaki portmentoları sabitleyelim. Yaralanmaların yüzde 20’si eşyaların insanların üzerine devrilmesinden kaynaklanıyor.”dedi.

BELEDİYE BİLİNÇLENDİRMELİ
Eğitim Uzmanı Servet Akdeniz ise belediyelerin bu konuda halkı bilgilendirerek il-ilçe risk haritaları çıkartıp, kalkınma planlarını düzenlemek gerektiğini ifade etti. Acil durumlarda sağlam nesnelerin yanında durmak gerektiğini belirten Akdeniz, “Ayakları metal olan masanın yanında yada altında durun. Eskiden masaların altına girmemiz söylenirdi ancak bazıları ucuza mal edildiği için pek güvenli değil. Afet anında Çök+Kapan+Tutun taktiği yapılmalı” diye konuştu.

1423 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle