Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Haziran 2016 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Manşet, Sakarya, Sür Manşet, üst Haberler

Mangala’da Osmangazi Damgası

Adapazarı’nda düzenlenen Okullar arası Mangala Turnuvasında Geyve Osmangazi Ortaokulu öğrencileri  1-2 ve 4 .lükleri alarak turnuvaya damgasını vurdu.

sakarya-okullarasi-mangala-turnuvasi-geyve-osmangazi-ortaokulu- (1)Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonu ve Sakarya Kitap Sarayı ,Serdivan AVM ve www.mangala.com.tr sponsorluğunda 5 Haziran 2016 günü, 64 öğrencinin katılımıyla, Serdivan Avm’de “Adapazarı Okullararası Mangala Turnuvası” düzenlendi.

Geleneksel zeka oyunumuz Mangala Türk zeka ve strateji oyunu, 2012 yılından itibaren zeka oyunları seçmeli ders müfredatında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde belgesel filminin fragmanı yayınlanan, müziklerini Survivor All Star’da yarışan Doğukan Manço’nun yaptığı Mangala oyununun, kültürümüze yeniden kazandırılma ve yaygınlaştırılma çalışmaları, devam ediyor.

Bugüne kadar Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında İstanbul’da ve 2011 yılında Antalya’da, 2014 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Eskişehir’de Türkiye Şampiyonaları düzenlenen Mangala oyunu turnuvalarının bu yıl 4.sünün yapılması için çalışmalara okullararası ilçe turnuvaları ile başlandı.

Adapazarı il Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerinden; Ali DURMAZ, Murat BİLGE, Alper MOLLAOĞLU, Harun TANSEL, M.Mesut PUR hakemliğinde gerçekleşen turnuvada,

Turnuva 1.si , Geyve Osmangazi Ortaokulu’ndan Aynur EFE

Turnuva 2.si, Adapazarı Büyükgazi Ortaokulu’ndan Yusufcan KOCATÜRK

Turnuva 3.sü, Geyve Osmangazi Ortaokulu’ndan Aslınur MUTLUAY

Turnuva 4.sü, Geyve Osmangazi Ortaokulu’ndan Burak ÇAKIR; oldu.

Dereceye giren öğrencilere; Serdivan Avm tarafından birinciye, 250-TL, ikinciye,200-TL ve üçüncüye,150-TL’lik hediye çeki, dereceye giren okullara kupa ve tüm katılımcılara sinema bileti hediye edildi. Ayrıca Sakarya Kitap Sarayı tarafından akıl oyunları ve www.mangala.com.tr tarafından da Mangala oyun seti hediye edildi.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerini, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Salih GÜVENDİ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yüksel HAMZAOĞLU, Sakarya Kitap Sarayı sahibi Bülent Kemal ÖZDOĞAN ve Mangala oyunu araştırmacısı Serdar Asaf Ceyhan tarafından verildi.

Geyve Osmangazi Ortaokulu, öğretmenleri Abdil Köse liderliğinde şampiyon öğrenciler ile birlikte Eylül ayında Türkiye Şampiyonasında Sakarya’yı temsil edecek.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

 

3279 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle