Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Temmuz 2011 | Eğitim, Geyve, Manşet

M.Ü.(Marmara Üniversitesi) Araştırma Ekibi İncelemelerde Bulunuyor…

 

Geyve İlçesi merkez ve köylerinde, Kültür Bakanlığı tarafından görevlendirilen ve M.Ü öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan bir ekip Roma Dönemine ait yazıtlarla ile ilgili olarak araştırma ve incelemelerde bulunuyor.

Araştırma ve inceleme ekibinde bulunanlar: Dr. Hüseyin Sami Öztürk (M.Ü. Araştırma Ekip Başı), Dr. Filiz Dönmez Öztürk( Başk. Yar.), Aynur Artar (Kültür Bak. Tem.), Bülent Öztürk (M.Ü.doktora öğr.), Selen Aslan (M.Ü.Yük. Lis.Öğr.), Ceren Pilevleni (M.Ü. Yük. Lis. Öğr.), Ahmet Karapekmez (Taraklı-Rehber).

Ekip Başkanı Öztürk şu bilgileri verdi: ‘Kültür Bakanlığı tarafından görevlendirilen ekibimiz, Taraklı – Pamukova – Geyve İlçelerinde Antik Dönem (latince – eskiyunanca) yazıtların araştırmalarını yapıyor. Onlarca yıl önce bu bölgede araştırma çalışmaları yapan Sencar Şahin hocamızın bilgi ve belgelerinden yola çıkarak araştırma ve tespit çalışmalarını sürdürüyoruz. Bizlere merkezde ve köylerde yaşayan vatandaşlarımızın yardımcı olmalarını rica ediyoruz. Yörelerindeki yazıtları, kitabeleri bizlere gösterirlerse üzerinde yaşadıkları toprakların tarihi değerlerinin gün ışığına çıkmasında da katkıları olur. Yöre insanında kitabe bilincinin gelişmesi gereklidir. Bulunan yazıtların köylerinde veya ilçe merkezlerindeki bir alanda toplanıp sergilenmesi, hem tarih bilincinin gelişmesinde yararlıdır hem de tarih turizminin artması yönünden de yararlıdır.’

Araştırma ekibi, Geyve İlçesi Namık Kemal Sokakta buluna bir mermer kitabeyi inceleyerek tesbitini yaptı. İnceleme sonunda kitabenin; 61 yaşında ölen kocası için karısı tarafından yaptırılan mezarın kitabesi olduğu (M.S.2.yy) anlaşıldı. Ekip daha sonra Hırka Köyü Güvercin Deresi mevkinde tarla içindeki bir taşı inceledi. İnceleme sonunda taşın; bir çocuk mezarına ait (M.S.2.yy) taş olduğu öğrenildi ve bu taşında tespiti yapılarak belgelendi.

Araştırma ekibinin çalışmalarını, merkez ve köylerde sürdürüceği açıklandı.Namık CİHAN-geyvemedya.com

3952 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle