Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Nisan 2013 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Yaşam

Küresel İklim Değişikliği, Tarım ve Kadın Semineri Verildi 

DSCF2282Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan “Kadın Çiftçi Eğitimi İşbirliği” protokolü ile ülke genelinde 5 pilot ilde hayata geçirilen proje kapsamında kursiyerlerimize seminer verildi. 

Bu protokol ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın deneyimlerinin kadın çiftçilere aktarılması ve kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda kursiyerlerimize Serdivan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Zeynep Erişir tarafından “Küresel İklim Değişikliği, Tarım ve Kadın” konulu seminer verildi.

Erişir: “Toplumda iklim değişikliği konusunda en duyarlı insanlar kadınlardır. Kadının, çiftçi ailesi bireylerine örnek olması ve farkındalık yaratması en önemli konudur. Geleceğimizle ilgili çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakabilmek için «Haydi kadınlar el elele» demek vaktidir.” dedi.

Küresel ısınmanın önüne geçmek için herkesin yapabileceği basit önlemler

Mutlaka toprak analizi yaptıralım. Böylece gereksiz gübre kullanmamış oluruz.

Enerji tasarrufu ampullerini kullanalım. Enerji tasarruflu lamba, akkor lambaya göre %80 kadar enerji tasarrufu sağlar.

Buzdolabının kapağının iyi kapanıp kapanmadığını kontrol edin.

Buzdolabınızı güneş alacak yere, soba veya radyatör yanına yerleştirmeyin. Üstü açık sıvı yiyecekler nem oranını artırarak kompresörün            daha fazla çalışmasına neden olur. Televizyon, bilgisayar, yazıcı, VCD v.b. elektronik aletleri bekleme durumunda bırakmayın. Bu tip enerji tüketimine sızıntı adı verilir ve aletin açık iken harcadığı enerjinin %5’i kadardır.

5 dakikalık duşla yetinin. Damlayan bir musluk ayda 2250 litre, günde 75 litre su kaybına neden olur. Bu suyla yılda 900 kere duş yapılabilir.

Havayı değil binalarımızı ısıtalım. Çatı, kapı ve pencerelerinizin yalıtımını yapınız.

Aracınızı gerekmediği zamanlarda kullanmayın. Toplu taşıma araçlarını kullanın.

1643 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle