Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 25 Haziran 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Kulfallarda Hayır Pilavı

Kulfallar’da Hayır Pilavı

Geyve Kulfallar Mahallesi’n de Hayır Pilavı Dağıtıldı

Geyve ilçesi Kulfallar Mahallesi Ayazma Yaylasında düzenlenen hayır pilavına çevre mahalle, ilçe ve illerden yoğun katılımın olduğu gözlendi.

Geyve köylerinin kültürlerinin adeta birer simgesi olarak günümüze kadar gelen pilav etkinliklerine yoğun ilgi gözlerden kaçmıyor. Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkânı da buluyorlar.

Geyev Kulfallar Ayazma yaylasında düzenlenen Hıdırellez, Geyve Müftüsü Rahmi Yiğit’in sohbeti ve İmam İmam-Hatiplerin Kuran tilaveti ve duaları ile kutlandı. Yapılan dualarda birlik beraberlik mesajlarının yanında işin hayır yönüne de vurgu yapıldı. Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı.

Kulfallar Mahallesi muhtarı Şevket Çelik, Uzun zaman sonra köyümüzde yeniden Hayır pilavı gerçekleştirmenin sevincini yaşadık. Herkesin bir arada olduğu Öğle namazı sonrasında 17 kazanda özenle hazırlanan 3500 kişilik etli pilav, yufka ve ayran misafirlerimize sunduk.Hayır pilavı geleneğinin asırlardır devam ettiğini bundan sonra köyümüzde de bu geleneği devam ettireceklerini belirterek uzaktan yakından hayır pilavımıza katılan herkese teşekkür ediyorum, dedi.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

 

 

1711 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle