Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 12 Nisan 2019 | Alt Haberler, Gündem, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler

Köylüye kötü haber: Bu belge olmadan mantar bile toplayamayacaklar

“MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ” OLMAYANLAR MANTAR TOPLAYAMAYACAK.!

Orman Genel Müdürlüğünün genelgesi ile odun dışı orman ürünleri olan reçine, çıra, defne, kekik, ada çayı, çam fıstığı ve mantar toplayarak geçinen orman köylülerine Kasım 2019’a kadar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu getirildiğini açıkladı.

Böylece, Geyve ilçesinde sezonu geldiğinde geçimini mantar, kekik toplayarak sağlayan binlerce orman köylüsü, belge almadan bunları toplayamayacak.

Özellikle orman köylülerinin mantar gibi tüketimi halk arasında yaygın olan ürünün yeterlilik belgesi sınavına 670 ile bin 120 lira arasında değişen miktarda giriş ücreti ödeneceği belirtildi.

Vatandaş artık belge olmadan adaçayı, defne, çam fıstığı, kekik, mantar, reçine toplayamayacaklar Belgesi olmadan bitki toplayan köylülere 500 lira para cezası verileceği öğrenildi.

Özellikle orman köyü nüfusuna kayıtlı olan köylülerin, 10 Kasım 2019’a kadar bu belgeyi temin edemezse, ormanlardan geçinemeyecek.

2583 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle