Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Şubat 2012 | Geyve, Gündem, Köyler, Manşet

 Geyve’de bölgede bulunan taş ocaklarının ağır tonajlı araçlarının kullandığı Örencik köprüsü yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalırken, İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesinin raporunda açıkça köprünün bu şekilde hizmet vermesinin tehlikeli olduğu ifade edildi.

 Tehlikeli köprü

Geyve’de bulunan ve Sakarya Nehri üzerinde inşa edilmiş olan Örencik Köprüsü taş ocaklarının ağır tonajlı araçlarının geçişinden ve bölgede yapılan dinamit patlatmalarından ötürü yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Köprüyü kullanan Akıncı, Bağlarbaşı, Örencik, Kızılkaya ve Fıdıksuyu Köyleri’nin oluşturduğu “Akıncı Köyü Vadilerini ve Şelalerini Yaşatma ve Koruma Derneği” tarafından İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesine köprünün incelenmesi amacı ile yapılan başvurunun ardından İMO Sakarya Şubesi sonuç raporunu açıkladı. Örencik Köprüsü’nde düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklanan sonuç raporunda köprüde ki tehlikeye dikkat çekildi.

Viyadük yapılmalı

İMO Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar imzası ile verilen raporda, “Bahse konu olan köprünün bu şekilde hizmet vermesinin ileri ki tarihlerde tehlikeli olabileceği” açıkça ifade edildi. Raporda ayrıca, “Bölgede ki taş ocaklarının üretimine devam etmesi durumunda Sakarya Nehri Demiryolu ile beraber geçebilecek günümüz yük sınıflarına ve deprem yönetmeliğine uygun bir viyadük yapılması” önerisinde bulunuldu. “Bu tür olaylarda felaketin önlenmesi tedbirler ile mümkündür” denilen raporda, sorumlular tedbir almaya davet edildi. Basın açıklamasına katılan Örencik Köyü Muhtarı Sabri Demir, Kızılkaya Köyü Muhtarı İlhami Dişli, Fındıksuyu Köyü Muhtarı Ahmet Erkan ve Akıncı Köyü Vadilerini ve Şelalerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, köprüde bir facia yaşanmadan mutlaka önlem alınması gerektiği çağrısında bulundu.

Ağır tonajlı kamyonlar

Akıncı Köyü Vadilerini ve Şelalerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, “Yapım tarihi eski olan Örencik Köprüsü, ağır tonajlı taş taşıyan kamyonlar tarafından adeta dövülmektedir. Burada büyük bir facia yaşanmadan İMO Sakarya Şubesinin raporu doğrultusunda önlemlerin alınmasını istiyoruz.” diye konuştu. Tan ayrıca, doğal güzellikleri ile görenlerin hayran kaldığı Geyve Boğazının taş ocakları tarafından katledildiğini ve Sakarya’nın buna duyarsız kalmaması gerektiğini ifade etti.

KAYNAK:Sakaryayenihaber.com

1520 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Örencik Köprüsünde Büyük Tehlike için 1 yorum

  1. recep kanbur dedi ki:

    sen ılhamurvadini kolla sanakalmadı bizim köprü nerde baglarbaşı muhtarın ismi nerde akıncının muhtarının ismi herkes işiniyapsın

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle