Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 31 Mart 2015 | Alt Haberler, Dünya, Eğitim, Geyve, Manşet, Yaşam

Konuk Öğrencilerin Ziyaretleri…

geyve-yabancı-ogrenci-konuklarini-agirladi-resmi-daireler-ziyareti- (12)Geyve Anadolu İmam Hatip Lisesi yönetiminin, Türkiye-İngiltere Ülkeleri Okullararası Kültürel Köprü Projesi Kapsamında konuk ettiği İngiliz Öğrenciler ziyaretlerde bulundu.

Konuk öğrencilerin ilk durağı Geyve Belediye Başkanlığı oldu. Belediye Başkan Vekili Neşet Çakır konukları ile yakından ilgilenerek anılarını sordu ve konuk öğretmen LUBZ  ALİ’ye çiçek verdi.

Öğrencilerin ilinci durağı İlçe kaymakamlığı oldu. Kaymakam İdris Akbıyık konuklarını kapıda karşılayarak tek tek ilgilendi. Akbıyık bazen İngilizce konuşarak bazen de tercümanlık yapan İngilizce öğretmeni Buğra Mazlum aracılığı ile konuklarından kişisel düşüncelerini sordu. Gelmeden önceki Türkiye düşünceleri ve geldikten sonraki düşünceleri arasındaki farkı öğrenmek istediğini belirtti. Öğrenciler ve öğretmenleri; Türkiyenin ve Türk insanını tanımanın keyfini yaşadıklarını ev sahipliği yapan ailelerden olan memnuniyetlerini belirtti. Kaymakam konuklarına içinde hediyeler olan çantalar dağıttı.

Öğrenciler İlçe Müftülüğü ziyaretinde, Müftü Ali Erhun tarafından kapıda karşılandı. Müftü konuk öğrencilere ve öğretmenlerine, Avrupa da yayılan “İslami Fobia” konusundaki görüşlerini sordu. Okumasını bilen öğrencilere ve öğretmenlerine Arapça Kur’an-ı Kerim hediye etti. Konuk öğretim üyesi PHİL DUST okuldaki müslüman öğrenciler ile hiçbir sorun yaşamadıklarını, radikal yaklaşımları medyanın körüklediğini belirtti.

Konukların son durağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü oldu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Canbal konuklarına, İlçedeki eğitim faaliyetleri konusunda kısa açıklamalarda bulundu ve yöneltilen soruları cevapladı. Konuk öğretmen PHİL DUST okulunda uygulanan eğitim çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu. Diğer öğretmen LUBZ  Ali, ilçedeki engelli eğitimi ile ilgili yapılan çalışmaları sordu ve kendilerinin çalışmalarını aktardı. Müdür Canbal, ana okullarından başlayarak yapılan eğitimin basamakları konusunda açıklamalar yaptı.

Geyve Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Doğan kısa açıklamasında şu bilgileri verdi: “Türkiye-İngiletere Ülkeleri Okullararası Kültürel Köprü Projesi Kapsamında Okulumuzca konuk edilen 10 öğrenci ve 2 öğretmen PAGET HİGH SCHOOL dan geldiler. Konuk öğrencilerimiz, okulumuz öğrencileri tarafından kendi evlerinde ağırlandılar. Yani her öğrencimiz 1 yabancı öğrenciyi konuk etti. 10 gün süren bu projenin sonuçlarını şimdiden görmeğe başladık. Öğrencilerin zor anlaştıkları halde kurdukları dostluklar ve sıcak davranışları bunun bir göstergesidir. Velilerimize de anlayışları için ayrıca teşekkür ederim. Bizlere tercümanlık yapan öğretmenlerimiz Rukiye Mazlum ve Buğra Mazlum’a da minnetarım, sağolsunlar.”

Namık Cihan. Geyvemedya.com

yabancı -ogrenciler-geyvede-

1567 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle