Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Ekim 2014 | Dünya, Gündem

Kobani’de sokak çatışmaları başladı

kobani-katliam-isid-IŞİD ile YPG güçlerinin Kobani’deki çatışmaları artık kentin sokaklarında sürüyor.

Kent merkezine doğru ilerleyişini sürdüren IŞİD üyeleri ile Kobani’yi savunan YPG’liler sanayi bölgesi olarak bilinen 48. Cadde’de çatışıyor. İki taraftan da çok sayıda ölü ve yaralı var.

Terör örgütü IŞİD’in Halep’e bağlı Kobani (Ayn el  Arap) ilçesinin doğu kesiminde kontrolü büyük oranda sağladığı bildirildi.
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, IŞİD ile bazı  Kürt gruplar arasındaki çatışmalar gün boyu devam etti. Ağır silahlarla saldıran  terör örgütü, Kobani ilçe merkezine doğru ilerliyor.

Suriye’nin kuzeyindeki Kürt kenti Kobani’ye saldıran IŞİD üyeleri, kent merkezine bugün itibariyle biraz daha yaklaştı.  IŞİD ile YPG güçlerinin Kobani’deki çatışmaları kentin dış mahallelerinde, sokaklarda sürüyor. IŞİD üyeleri ile Kobani’yi savunan YPG’liler sanayi bölgesi olarak bilinen 48. Cadde’de çatışıyor. İki taraftan da çok sayıda ölü ve yaralı var. Son olarak gazeteciler de dahil yaklaşık 300 kişi Kobani’den tahliye edildi.Yerel kaynaklar, IŞİD’in, ilçenin doğu kesiminde denetimi büyük oranda  sağladığını belirtti. Terör örgütünün, sokak savaşının devam ettiği Kobani’ye 2  bin kişi ile girdiği kaydedildi. Bu arada IŞİD’in ilerleyişi karşısında ilçeden  kaçışların devam ettiğini ifade edildi.“Katliam korkusu var”
Sterk TV’ye konuşan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, sivil bölgelerin IŞİD denetimine girdiğini, bölgede hâlâ binlerce sivilin olduğunu söyledi.
IŞİD’in intihar saldırıları düzenlediğini de belirten Abdullah, “Katliam korkusu var. Dünya kamuoyu uyandırılmalı, büyük eylemler yapılmalı.” dedi.
“Koalisyondan istediğimiz şey aldıkları karara sahip çıkmaları” diyen Asya Abdullah, “Şimdiye kadar tavırları oldu ama çok sınırlı müdahale oldu. çok dar kapsamda kaldı. 20 gündür bu kantonda savaş var, onlara yardım geliyor her tarafları açık. Şimdiye kadar koalisyon kararını yerine getirmedi. Bu saldırıları durdurmadı.” ifadelerini kullandı.Kani Arap mahallesine IŞİD bayrağı
Çatışmalar Türkiye sınırındaki Büyükkendirci (Edmenek) mahallesinin hemen karşısında da yoğunlaşmış durumda. Sınıra yakın mesafeden sık sık silah sesleri geliyor.
IŞİD, Kobani’nin doğu girişindeki Kani Arap mahallesinde dört katlı bir binaya bayrak astı.
Kobani merkezi ele geçirmek için çatışmalar sürerken, Türk tankları Mürşitpınar sınır kapısına yakın tepelere konuşlandı.
Türk tanklarının yönü Kobani tarafına çevrilmiş durumda. Sınıra gidişlerde de yoğun güvenlik önemleri var.
Askerler sınırındaki boşaltılan köylere gelenlere gazla müdahale ediyor.

Kritik tepede çatışma
Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, özellikleSabah saat 03:00’ten itibaren çatışmaların daha da şiddetlendiğini söylemişti.
Kurdo sabah saatlerinde yaptığı açıklamada “IŞİD hiçbir ilerleme kaydetmiş değil, savunmamız sürüyor” ifadelerini kullanmıştı.YPG’den intihar saldırısı
İç savaşın başından beri ülkedeki protestolar ve ölümler hakkında bilgi geçen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), kadın bir YPG üyesinin IŞİD’e intihar saldırısı düzenlediği bilgisini geçti.
SOHR’un Başkanı Rami Abdürrahman, YPG üyesinin Kobani’nin doğusundaki bir IŞİD mevzisine girip mermisi bitene kadar çatıştığını, ardından üzerindeki bombaları infilak ettirdiğini söyledi. Abdürrahman, saldırıda kaç IŞİD  üyesinini öldüğüne dair ellerinde bilgi bulunmadığını belirtti.

kobani-katliam-korkusu-

2201 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Kobani’de Katliam Korkusu için 1 yorum

  1. GEYVELİ dedi ki:

    KURTARSINLAR SOYDAŞLARI ORAYI BURAYI YAKIP YIKACAĞINA BU ÜLKEYİ KARIŞTIRMASINLAR BAHANE EDİP MİLLETİN HUZURUNU HAYBEYE KAÇIRMASINLAR ŞEHİT ANNELERİ AĞLARKEN ONLAR HALAY ÇEKİYORDU EEE SONU BU OLUR DİNSİZİN HAKKINDAN İMANSIZ GELİR ŞEHİT ANNELERİNİN AHI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle