Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 18 Haziran 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Videolar, Yaşam

Kırca Yaylası Eski Günlerini Arıyor.

Kırca Yaylası Eski Günlerini Arar Oldu..

Geyve yöresinin bilinen Yaylalarından Kırca Yaylası yetkililerden ilgi bekliyor.

Geçmişte yaylada Temmuz ayı başlarında Melekşeoruç ve Melekşesolak köylerinin ortak çabalarıyla şenlik düzenlenen Kırca Yaylasında  her yıl 15-20 kazan pilav pişirilmekte ve gözleme ayran ve tavukla birlikte köyün meşhur Değirmen çöreği bu şenliklerde yapılarak misafirlere ikram edilir, pehlivan güreşleri düzenlenir, halk oyunları oynanırdı.Şimdilerde Kırca Yaylası yine o eski günlerini arar oldu.

İlçemizin saygın eşraflarından eski siyasetçi Fikret Işık’ın, katılımcılar arasında şu Anda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ninde bulunduğu 1994 yılına ait Kırca Yaylası şenliklerinin videosunu sosyal medyada paylaşmasının ardından Kırca Yaylası yeniden gündeme geldi.Her ne kadar daha kıymetini bilemesek de Yaylalar, bakir tabiatın kirlenmemiş havasını; billur gibi soğuk suları; yazın en sıcak günlerde bile korunma ferahlatıcı serinliği; büyüleyici güzellikte manzaraları; hormonsuz ve dalında yavaş yavaş olgunlaşan bitkileri; tabii ortamlarında yetişen hayvanlardan elde edilen ve yapılan gıdaları da sunmalarıyla bulunmaz bir mekanlardır.Son Yıllarda Yayla Turizmi diye bir olayın gündeme geldiği ülkemizde, Geyve’mizin de elinde bulunan bakir yaylarını kendi vatandaşlarına yönelik yayla hizmeti sunması artık kaçınılmaz hale gelmiştir.

Piknikçiler in uğrak noktası olan Kırca Yaylası gerek  doğası, gerekse havasıyla ilgi çekmeye devam ediyor.Ancak Kırca Yaylası ile birlikte, Kirpiyan, Esenköy, Karlık ve Doğancıl Yaylaları bakir doğasıyla tüm güzelliğini sunarken yayla imkanlarının yetersizliğinden (Yol, Wc, Su) dolayı yeterince yararlanılamıyor.Eskiden Kırca şenlikleri ile tüm Geyvelilerin buluşma noktası olan Yayla yeniden eski günlerini istiyor.

Hafta sonları sağa sola kaçan, ailecek konaklayacak ,vakit geçirebilecek yer arayan vatandaşlarımızı bir nebzede olsa kendi yaylarımızda ağırlayarak bol oksijenli bir hafta sonu geçirmeleri için Başta Kırca ile Doğancıl olmak üzere tüm yaylarımızın elden geçirilmesi gerekiyor.

KIRCA YAYLASI

Muhteşem Doğa bitki örtüsüyle yaz kış doğa tutkunlarının sıklıkla gittiği mekanlar arasındadır.

Kırca Yaylası 884 metre rakım ve 104 Dekar alanıyla kendinizi adeta doğanın hakimiyetine bırakacağınız muhteşem iklimiyle görülmesi gereken en güzel yaylalarımızdandır.

Kırca Yaylası, Geyve’ye araçla 20-25 dakika mesafededir. İlçe merkezine 15km, il merkezine ise 45 km uzaklıkta olup yolun 12 km si asfalt diğer bölümleri toprak yoldur. Ulaşımın kolay olmasından dolayı hafta sonları çok revaçtadır. Yayla civarında Melekşeoruç ve Melekşesolak köyleri bulunmaktadır.

İlkbahar ve yaz aylarında bol miktarda dağ menekşesi ve şimşir ağaçları bulunmaktadır. Kırca yaylasından Ali Fuat Paşa Kaymakam suyu Mağarasına doğru dere yatağından ilerlerken çok değerli olan Akçaağaçlar görülmektedir. Yeşillikler içerisinde bakir alanlardan oluşan bir parkur olup, Sapanca Soğucak Yaylasına geçme imkânı da vardır. Her türlü ağacın olduğu güzergâh bol oksijenli hava ile doğal tedavi merkezi gibi olan Kırca Yaylasına gidecekler doyumsuz güzellikleri görüntülemek için mutlaka fotoğraf makinesi ve kameralarıyla gitmeleri tavsiye olunur.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

2146 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle