Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Mayıs 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet, Videolar

Kiraz Fiyatları 2 TL’ye Düştü.

AKDOĞAN GEYVE KİRAZ ÜRETİCİLERİ 2Sakarya’da 15 gündür pazarlarda sergilenen Kiraz Fiyatları 6 TL’den aşağıya düşmedi. Tarlada ise 6 TL’den alıcı bulan kiraz bugün 2 TL’den alıcı buluyor.

Kiraz fiyatlarını yerinde araştırmak üzere Güney Sakarya’ya doğru yola çıktık. Geyve İlçesinden 30 kilometre uzaklıkta bulunan Akdoğan Köyüne ulaştık. Yaylada ailesi ile birlikte kiraz toplayan Mehmet Bakır’a misafir olduk. Kiraz toplamak öyle göründüğü gibi kolay değil, merdiven yardımı ile tek tek sapıyla birlikte toplanıyor. Mehmet Amca 6 çocuk babası. Hepsi kız. 4 Kızını evlendirmiş. Geriye kalan kızları Nedime ile Elif’i Üniversitede okutmuş. Nedime Büro yönetimi ve 2 yılda işletme okuduktan mezun olmuş. Devlet sektöründe Tıbbı sekreter olarak çalışıyor. Elif te üniversite mezunu. KPSS’ye girmiş atanmayı bekliyor.
Kızlar hafta sonları köye gelip, ailesiyle birlikte kiraz topluyor. Babalarının yanında konuşmuyorlar.

Mikrofonu Mehmet Bakır’a bırakıyoruz. Mehmet Amca ilk hasat başladığında 6 TL’den alıcı bulan kirazın bugün 2 TL’ye düştüğünü anlatıyor.
İyi kirazla ilgili tiyolar veren Mehmet Amca Mazotun ve Gübrenin pahalı olmasından yakınıyor.
Mehmet Amca devam ediyor konuşmaya ” Fiyatlar 5′ten aşağı düşmemeli. Öyle aşağısı kurtarmaz. biz günlük 40 TL yevmiye veriyoruz.Bunun masrafı çok. İlacı,sürmesi ve mazotu var.Biz de ucuz gidince sıkıntı çekiyoruz.Bir ağaç 300-400 Kg arası kiraz verir. 10 gündür kiraz topluyoruz.20 gün daha toplarız”.
Yağmurdan da yakınan Mehmet Amca ” Yağmurlar kirazı çok etkiledi. Verim yarı yarıya düştü. 150 Ağaçtan 75 ağaca düştük.Şu anda kirazlarda kurt yok. ilaçlama yapılmazsa kurt olur” diyor.
Yetkililere de seslenen Mehmet Amca” Çiftçi olarak memnun değiliz. Mazot ve Gübre çok pahalı. Devletin desteği de var yeterli değil” diyor.

KAYNAK:http://www.sakaryakent.com

6339 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle