Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 10 Mart 2012 | Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya

Kira Gelirlerinin Beyanlarının Verilmesinde Süre Sona Yaklaşıyor…

Geyve Vergi Dairesinde de ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’nin uygulanmasına başlandı.

Konu ile ilgili olarak , kandileri ile görüştüğümüz Vergi Dairesi Müdürü Ali Kalkan, Müdür Yardımcısı Gaffar Koçak, Gelir Uzmanı Özkan Kaba şu bilgileri verdi:

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi, kira geliri (GMSİ) elde eden mükelleflere ilişkin banka, tapu, sigorta şirketleri gibi kurumlardan elde edilen bilgiler kullanılarak vergi hesaplama adımları ve tahakkuk bilgileri hesaplanmış bir şekilde mükellefin onayına sunulmuştur.

Sistem, halihazırda kira gelirleri (GMSİ) yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlara hizmet sunacağı gibi, ilk defa mükellefiyet tesis ettirerek kira gelirleri beyannamesi gönderecekleri de kapsamaktadır. Bu bakımdan daha önce kira gelirleri yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunmayan şahısların, İnternet Vergi Dairesinde kendileri için hazırlanmış kira gelirleri beyannamelerini Vergi Dairesine Gitmeden elektronik ortamda onayladıkları anda, adlarına kira gelirleri için mükellefiyet tesisi  ve vergi tahakuku işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi’ne erişim ve uygulama hakkında detaylı bilgiye; Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi  olan : (www.gib.gov.tr) üzerinden Türkiye ve Dünyanın her tarafından ulaşılabilecektir. Beyanlar buradan gönderilebilir.

Mükellefler İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak veya kendileri için hazırlanmış güvenlik sorularını cevaplayarak sisteme giriş yapabileceklerdir.Ayrıca, internet vergi dairesi şifresi bulunmayan mükellefler, SADECE GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI  GELİRİ ELDE EDEN GERÇEK KİŞİLER İÇİN İNTERNET HİZMETLERİ KULLANIM BAŞVURU FORMU ile herhengi bir vergi dairesine bizzat baş vurarak da kullanıcı adı,şifre ve parola alıp sisteme giriş yapabileceklerdir.

GMSİ beyannamelerinin, önceden hazırlanmış kira beyanname sisteminden verilmiş sayılabilmesi için;sistem üzerinde onaylama işleminin yapılması şarttır. Onaylama sistemi engeç, beyanname verilmesi gereken sürenin en son günü saat 24.00 ten önce tamamlanmalıdır. Beyanname verme süresi 2012/ 01 – 25 Mart tarihleri arasındadır. (Beyannamenin en son verilme tarihi 25.03.2012 tarihidir. Ancak, 25.03.2012 tarihi hafta sonuna geldiğinden Beyannamenin en son verilme tarihi 26.03.2012 tarihidir.)

Beyan edilmesi gereken kira gelirlerinin mükelleflerce süre içinde beyan edilmemesi halinde, ödenmesi gerek vergi, gecikme faizi ve cezaları ile birlikte tahsili yoluna gidilecektir. Mükelleflerin cezalı duruma düşmemeleri için beyanlarını süresi içerisinde yapmaları gerekmektedir.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

1259 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle