Hoşgeldiniz  

Gülsüm Çakmak | 16 Nisan 2019 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem, Manşet, üst Haberler, Yaşam, YAZARLAR

Kıdem Tazminatı Kalkıyor mu?

KIDEM TAZMİNATI KALKIYOR MU? 

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK ‘ Yeni Ekonomi Programı’ (YEP) paketinin kapsamını açıklarken ; kıdem tazminatında reform hareketlerinin 2019 yılının sonuna kadar gerçekleşeceğini söyledi. Bakan ALBAYRAK ,Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile yapısal bir değişikliğe gidileceğini ve ülke ekonomisinin güçlenmesi ve dışa bağımlılığı azaltacağını açıkladı. Bu açıklamalar çalışan kesimin kafasında soru işaretleri bıraktı.. 

Kıdem tazminatı kalkacak mı? 

Ekonomi alanındaki reform hareketleri çalışanları ve emeklileri nasıl etkileyecek?  

Ve benzeri sorulara gelin yazımızda değinelim. 

Kıdem tazminatı reformu ile çalışanların paralarına fon garantisi ve devlet katkısı gelecek. BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) ile birleşerek fondaki para aynı zamanda artış kaydedecek. Kıdem Tazminatı fonunda 20 milyona yakın çalışan faydalacak. Kıdem tazminatı fonu eski çalışanları hem de yeni işe girecekleri kapsayacak. Kıdem tazminatı fonuna aylık brüt ücretin yüzde 8.33’ü aktarılacak. Vatandaşın kazançlarına göre kesinti oranlarının belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini düzenlecek.Kıdem tazminatı fonda birikeceği için çalışan ve işveren arasında tazminat sorunlarının yaşanmayacak. Bu yüzden işten ayrılan bir kişinin fondaki parası duracak ve yeni işyerine taşıyabilecek. Şu an çalışanlar şu anki düzenle devam edecek fakat; yıl sonunda fon hayata geçerse,2020 yılından itibaren yeni işe giren çalışanlar için fon sistemi uygulanacak. 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir 

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ 

 

1329 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle