Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Eylül 2015 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Yaşam

KEKİK SUYU NASIL YAPILIR

kekik-suyu-nasil-yapilir-Geyve ve Taraklı ilçelerinin yüksek kesimlerine has ve binbir derde şifa “KEKİK SUYU” nasıl elde ediliyor. 

Geyve ilçesinde vatandaşlarımızın kendi topladıkları kekiklerden yaptıkları kekik suyunun yanı sıra  Taraklı’da hemen hemen tüm dükkanların camında görebileceğimiz “KEKİK SUYU BULUNUR” ibaresi bir çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Peki nedir bu “KEKİK SUYU” ve nasıl yapılır. 

Zengin oksijen yüklü ormanlarda yetişen kekik çokça kullandığımız bir baharat çeşididir. Bu bitkiden yapılan kekik suyu nasıl elde edilir.

“..Dağlardan topladığımız bu bitkiyi önce güzelce yıkarız ve temizleriz. Gördüğünüz gibi burada büyük bir tencere var. Bu tencerenin içinde ikinci bir tencere daha var. Bitkiler büyük tencerenin içine konulur ve küçük tencere de bunun içine oturtulur. Sonra küçük tencereyi aşmayacak kadar su konulur. Büyük tencerenin kapağı ters kapatılıp hamur ile hava almayacak şekilde kapatılır. İçeride buharlaşan su, ters kapanan kapağın üzerinden küçük tencerenin içerisine damıtılır. Bu işlem yaklaşık olarak 1 saat kadar sürer. İşte kekik suyu böyle yapılır.”

2494 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle