Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Ocak 2018 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Manşet, üst Haberler

Kazanmak İçin Hedef Belirleyin

KAZANMAK İÇİN HEDEF BELİRLEYİN

Geyve Anadolu Lisesi müdürü Ahmet Akkuş, üniversitelerin yeni sınav sistemi hakkında son sınıf öğrencilerine ve velilere bilgi verirken: “Sınavı kazanmanın şartı; hedef belirlemek, düzenli çalışmak ve kitap okumaktır. “dedi.

Geyve Anadolu Lisesi müdürü Ahmet Akkuş, üniversitelerin yeni sınav sistemi hakkında son sınıf öğrencilerine ve velilere bilgi verirken: “Sınavı kazanmanın şartı; hedef belirlemek, düzenli çalışmak ve kitap okumaktır. “dedi.

Geyve Anadolu Lisesi müdürü Ahmet Akkuş yapmış olduğu konuşmada özetle şunları söyledi: Eskiden üniversiteye hazırlanan adaylar YGS’de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinde 160 sorudan oluşan bir testten sorumluydu. Yeni sınavın ilk oturumunda ise sadece 80 soru olacak.

LYS’nin yerine geçecek ikinci oturum ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için 40 ayrı soru bulunacak. Yabancı dil sınavına girecek adaylara ise 80 soru yöneltilecek.

YGS’nin yerine geçecek ilk oturuma Temel Yeterlilik Testi (TYT) adı veriliyor. Ancak ilk oturumlar arasındaki en büyük fark ise soru sayısı ve adayların sorumlu olduğu bölümlerde ortaya çıkıyor.

YGS’de adaylar Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarından sorumlu tutuluyordu. TYT’de ise 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu olacak. Amaç adayların temel yeteneklerini ölçmek amacıyla tasarlandığını belirtti.

Bir anlamda Matematik-1 ve Türkçe-1’den oluşan bir test hazırlanmış. Eğer adaylar tercih yapmazsa ilk oturumdan aldıkları puan bir sonraki sene de geçerli sayılacak.

İlk oturumdan 150’den fazla puan alan adaylar ön-lisans programlarından tercih yapabilecek. Lisans tercihi yapmak isteyen adayların ise 180 puanı geçmesi gerekiyor.

Adaylar TYT’den 200 ve üzeri puan alabilirlerse bu puanı tercih yapmadıkları takdirde isteğe bağlı olarak bir sonraki yıl da kullanabilecekler.

Okul müdürünün açıklamalarından sonra soru- cevap kısmına geçildi. Veliler ve öğrenciler bilgilendirme toplansından memnun ayrıldılar.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

 

1781 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle