Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 21 Aralık 2016 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya, Sür Manşet, Videolar

KAZANAN GEYVE OLDU.. TOPLANTI YAPILAMADI.

Geyve Doğancıl mahallesinde yapılması düşünülen çimento fabrikasının ÇED toplantısı için köye gelen fabrika ile İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşların fabrika istemiyoruz isyanı karşısında toplantıyı yapamadan bölgeyi terk ettiler.

Geyve’ye kurulması planlanan çimento fabrikasıyla ilgili olarak Doğancıl’da köylüler yolu kapattı. Vatandaşlar traktörleriyle köyün girişini kapattı. Jandarma bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Köyde sivil toplum kuruluşlarının da eylemi başladı.

Pankartlarla tepkilerini dile getiren vatandaşlara Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan ve Yönetim Kurulu üyeler, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şubesi Olağan Genel Kurulunda mevcut Başkan Hüsnü Gürpınar,Sakarya Medya Derneği Başkanı Mehmet SAĞLAM, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai MATUR, Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Başkan Vekili Fehmi DUMAN, Geyve Yerel Kültür Derneği Başkanı Namık Cihan, Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan , CHP İl Başkanı Ayça Taşkent il Yönetim Kurulu üyeleri, AK Parti Geyve İlçe başkanı Muhittin Irmak, Milliyetçi Hareket Partisi Geyve İlçe Başkanı Şerafettin KAYA, Cumhuriyet Halk Partisi Geyve İlçe Başkanı Mevlüt AYVAZ ilçe Yönetim Kurulu üyeleri, Sakarya Ziraat Odası adına Meclis Başkanvekili Sabri Karabaşoğlu ile Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa KOÇ, Geyve İlçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar ve çok sayıda Çevreci ve gönüllüler Yöre Halkına destek verdiler.

Sakarya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri bölgede ÇED toplantısının yapılamadığını belirterek tutanak tuttu.. Tutanağı tekrar yazıyorlar. Tutanağı yazan ekip arabanın içinde kendilerini kitlediler. Tutanağın şirket yetkilisi tarafından okunduktan sonra yeniden yazıldığı öğrenildi.

Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan ve Yönetim Kurulu üyeler, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şubesi Olağan Genel Kurulunda mevcut Başkan Hüsnü Gürpınar, Sakarya Medya Derneği Başkanı Mehmet SAĞLAM, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai MATUR,Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Başkan Vekili Fehmi DUMAN, Geyve Yerel Kültür Derneği Başkanı Namık Cihan, Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan devreye girerek sağlıklı bir tutanağın yazılmasını sağlattılar.

Bu sırada Yöre kadınları Tutanağı geciktirenleri protesto ettiler.Bir grup kadın taşkınlık yapmak istedi.Jandarma sağduyulu davranarak taşkınlıklara izin verdirmedi. Jandarmanın örnek davranışı halk tarafından alkışlandı.

AK Parti Geyve İlçe başkanı Muhittin Irmak hazırlanan tutanağı okudu.

Yetkililer bölgeden ayrılırken, Özellikle Fabrikanın kurulması için yörede arazi toplayanlar ile Aracılık yapanların 10 km uzakta tesislerde sonucu bekledikleri görüldü.

 

Bölge halkı taşıdıkları pankartlarda, “Çimento fabrikasına hayır’, ‘Doğal yaşamı savunuyoruz’, ‘Yeşilimizi, meyvemizi, havamızı koruyoruz’, ‘Çimento mu yiyek’, ‘Havama toprağıma suyuma dokunma’, ‘Uzun lafa gerek yok istemiyoruz’, ‘Ciğerlerimize beton dökmeyin’ yazıyor.

Bu toplantı yapılmamalı

İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar’da Doğancıl’a giderek köylüye destek verdi. Gürpınar, “Sizlere destek için buradayız. Çimento fabrikalarını hiçbir gelişmiş ülke istemiyor. Çimento fabrikası kurulacaksa en son kurulacak bölge Geyve olmalıdır. Sizin bu birlikteliğiniz bizi mutlu etti. Size bölgedeki işsizleri işe alacaklarını söyleyeceklerdir. Bu toplantının burada yapılmaması gerekir. Sadece ÇED toplantısı yapılıp yapılmadığına bakıyorlar. Çimento fabrikaları gelecek nesillere kötü bir mirastır. Bu fabrikanın kurulmaması adına ne gerekiyorsa yapı” dedi.

‘Geyve’nin ayvasını çimento fabrikasına yedirmeyeceğiz’

Baro Başkanı Zafer Kazan da Doğancıl’da eylemlerini sürdüren vatandaşlara bir konuşma yaptı. Kazan, “Geyve’nin ovasına sahip çıkmak için bir aradayız. Bu birlik ve dayanışmayı görünce çok heyecanlandım. Bir halk yöresine, ovasına sahip çıkarsa burada doğaya zarar verecek hiç bir şey yapmak mümkün olmayacaktır. Bugün beraberiz. Sakarya’nın STK’ları olarak Geyve için buradayız. Geyve’nin toprağı insana ekmek veriyor. Geyve’nin ovası insanları oksijen veriyor. Peki çimento fabrikası ne verecek. Çimento fabrikası zehir verecek. Bizim Geyve’nin betonuna değil, ayvasına, kirazına, üzümüne ihtiyacımız var. Bugün bunu geleceğe taşımak için buradayız. Geyve’nin ayvasını çimento fabrikasına yedirmeyeceğiz” dedi.

TAŞKENT’TEN KÖYLÜ’YE DESTEK

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ayça Taşkent de Doğancıl’a geldi. Başkan Taşkent bölgede eylemlerini sürdüren kadınlarla bir araya geldi. Ayça Taşkent bölgeye ikinci kez geldiğini belirterek, “İlk haberi aldığımızda gelip sizin düşüncelerinizi almak istedik. Burası bir cennet ve tarım arazisi. Burası Geyve’nin en iyi tarımının yapıldığı yer. Burası Taraklı’nın termal ve yayla turizminin en iyi yapıldığı yer. Taraklı ve Geyve çok kötü etkilenecek. Hiç birimiz sanayiye karşı değiliz Ancak tarımın en düzgün olduğu yerde kurulmasına karşıyız. Fabrika burada kurulursa aldığınız ürünlerin yüzde 70 oranında düşeceğini hepiniz biliyorsunuz. Sadece bırakın ürünü kendi sağlığınızın bile tehlikeye gireceğinin bilincinde olmanız bizi çok sevindiriyoruz. Bu fabrika burada kurulmayacak diyorsanız kurulmayacak” dedi.

STK BAŞKANLARI NE DEDİLER?

Halkımızın rızasının olmadığı işin yanında yer almayız.

AK Parti Geyve İlçe başkanı Muhittin Irmak “ İlçemiz Geyve ilçesi Doğancıl Mahallesi Mantarlık Mevkiinde Geyve MADEN İnşaat Sanayi A.Ş. tarafından Çimento Fabrikası Projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Başvuru Dosyası Kapsamında halkı bilgilendirmek,görüş ve önerilerini almak amacıyla 20.12.2016 tarihinde saat 14.00 de Geyve ilçesi Doğancıl Mahallesi Köy Konağında ÇED sürecine Halkın Katılımı Toplantısı düzenlemek üzere gelindiğinde Toplantının yapılacağı Doğancıl Mahallesi giriş yolunun bölge sakinlerince kapatılmış olduğu görülmüş olup gerek mahalle muhtarları gerekse bölge sakinleri tarafından bölgede çimento fabrikası yapılmasını istemediklerini ve bu kapsamda projeyle ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapılmasını istemediklerini beyan etmişlerdir.Bu sebeple belirtilen yer ve saatte bilgilendirme toplantısı yapılamamıştır.İşbu tutanak düzenlenerek imza altına alınmıştır. Tutanak bu şekildedir. Ben ilçe başkanı olarak İşin takipçisi olacağım.Vatandaşlarımızın rızasının olmadığı hiçbir iş ve işlemin yanında yer almayız.”dedi.

GEYVE MİKRO KLİMA YERLEŞKEDİR

Geyve Yerel Kültür Derneği Başkanı Namık Cihan “Geyve İlçesi mikro klima özelliği olan Dünyanın sayılı yerleşkelerinden birisidir. Toprak ve ürün zenginliği bu özelliğinden geliyor. Geyve bir çanak içinde. Her ne kadar bir esinti olsa da tam hava akımını sağlayamadığı durumda. Bu tür fabrikalar yerleşkeler dışında, tarım arazileri bölgelerinden uzakta olmalıdır. Toprak ve tarım geri dönüşümü olmayan zenginliktir. Geyve bir tarım bölgesidir ve öyle kalmalıdır. Sorun bu şehri üst düzeylere nasıl taşımalıyız olmalıdır. Bereketli topraklar üzerinde kurulu Geyve İlçesi yaşayanları olan bizler, şirin ilçemize zarar vereceğine yürekten inandığımız taş ocağı ve çimento fabrikası kurulmasını istemiyoruz”

TARİH ÖNÜNDE SORUMLULUKTAN KAÇAMAYACAKLAR

Sakarya Medya  Derneği Başkanı Mehmet SAĞLAM” Ülkemizde sayıları gittikçe artan ve kuruluş  yerleri itibariyle insan ve çevre sağlığını  tehdit eden çimento fabrikalarının zararlarını  görebilmek için kahin olmaya gerek yoktur. Ulaşım yollarımız üzerinde bulunan örnekleriyle Bursa, Darıca ve Eskişehir çimento fabrikalarından bildiğimiz kadarıyla, hayalet bir yapıya benzeyen çimento fabrikaları, çevre yerleşim yerleri üzerinde bıraktığı izlerle “burada yaşanmaz” klişesini beynimize kazımaktadır. Fiziksel kirliliğin yanında çevreye salgıladıkları zehirli baca gazları ve partiküllerin direk insan sağlığına olan olumsuz etkileri yanında tarım arazilerine, yeraltı sularına olan zararlı etkileri göz önüne alındığında geri dönüşü olmayan ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. İnsan Ve Çevre Sağlığına Olan Olumsuz Etkileri Bilimsel Çalışmalarla Kanıtlanmış Bu Tür Sanayi Kuruluşlarının Yerleşim Alanları Çevresine Ve Tarım Arazileri Üzerine Kurulmasında Üzerine Düşen Yasal Zorunluluğu Yerine Getirmeyen, Adeta Sanayicinin Suç- Tan Ve Sorumluluktan Arınma Merkezi Haline Gelen, İşlevinin Ne Olduğu Anlaşılmayan Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Tarih Önünde Sorumluluktan Kaçamayacaklardır. “

Burada  ne  var yer seçimi hatası.

Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği  Başkan Vekili  Fehmi DUMAN”Sakarya  İli  Talan’ın  ve  Yağmanın  en  çok  etkilendiği  iller  arasındadır. Traktör  Fabrikası  1.sınıf  topraklar üzerinde   Burada  ne  var yer seçimi  hatası. Toyota   Fabrikası 1.sınıf Topraklar üzerinde  Burada ne  var  yer  seçimi hatası. 1.Organize Sanayi Bölgesi  genişletilirken  1260  dönüm  1.sınıf  toprak  sesiz  sedasız  Burada ne  var  yer  seçimi hatası, Sebze  Meyve  Hal   Sahası   1.sınıf  toprak  Burada  ne  var  yer seçimi  hatası. KİPA   ve  Serdivan AVM  nerede  1.sınıf  Topraklarda  Burada   ne  var   yer  seçimi hatası.Belediyeler  Konut  için  İmara  açtıkları  saya  saya  bitirebilirmiyiz. Bitiremeyiz.Pamukova’da  olanlar,Akyazı’da  olanlar,Arifiye’de,Erenler’de   Hata  üstüne  Hata  devam ediyor. Bu   gün  Doğancıl  Mahallesinde   Bilinçli   Halkın  direncini  gördük.Halk  Huzur istiyor.Halk  Yanlış  Yapılmasını istemiyor.  Bura  da da  ne  Var  Yer  seçimi Hatası.Bu yer seçimini  yetkililere   öğrettiğimizde    başarı  var yoksa   Halkı  sürekli  rahatsız  ederler.”

AYVAYI YEDİRECEĞİZ, DEDİK

Milliyetçi Hareket Partisi  Geyve İlçe Başkanı Şerafettin KAYA “MHP olarak ülkemizin ve bölgemizin kalkınmasına en az herkes kadar her türlü desteği vereceğimiz ancak rant ekonomisi uğruna ilçemizin yeşilinin, tarım ve hayvancılığının ve özellikle ölümcül hastalıklara neden olacak gelişmelere herkesten fazla karşı duruş sergileyeceğimiz bilinmelidir. İlçemiz lezzetli ayvasıyla ününe ün katmış olup değerlerimizi elimizden almaya çalışanlara “Ayvayı yedireceğimizin” de bilinmesi gerekmektedir. Üstümüzde kirli emelleri olanlar “Geldikleri gibi giderler”.  DEDİK  BU  GÜNDE  bunu  gösterdik.Özellikle  Doğancıla yapılacak  Fabrika  Komşumuz  uluslararası sakin şehir  TARAKLI  ilçesinin   statüsünün  ortadan kalkması  demektir. Taraklı   bölgesini  Hesaba  katmadan atılan adımların  sonu  hüsrandır. Geyve’nin yeşil kalması, tarım ve hayvancılığın doğal kalması ve en önemlisi de halkımızın sağlığı adına herkesi bize destek  verdiği için  teşekkür  ederim.”

GELECEK NESİLLERİN YAŞAMA HAKKINI YOK EDEMEYİZ

CHP Geyve İlçe Başkanı Mevlüt Ayvaz.” Çevre, tarım, turizm ve sağlık konusunda yaşanacak kötü gidişi daha sonra milyarlar harcasak geri döndüremeyiz. Bu bilgiler ışığında tavır almalıyız. Sanayi tarımın karşıtı değildir ama sanayi kurulacak yer de tarım arazileri olmamalıdır. Bunu bu bölgede yaparsanız gelecek nesillerin yaşam hakkını yok edersiniz. Bu durum da, tam bir cinayettir. Bu aşamada yaşanabilir kent bilinci oluşturmak anlamında üzerimize düşeni yapacağız ve konunun takipçisi olacağız”

BU FABRİKA YAŞAMI ETKİLEYECEKTİR

Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan ““Kocaman bir ovası olan muhteşem bir yer Sakarya. Burası Türkiye’nin özeti gibi. Ovası, yaylası, nehri, gölü, denizi her şeyi var. Türkiye’nin en verimli ovalarından iki tanesi burada. Biz onların orta yerine şehir kurmuş genişletiyoruz. Liman yapıyoruz, demir-çelik fabrikaları kurmak, termik santral getirmek, çimento fabrikaları kurmak istiyoruz. Sakarya’yı korumamız gerekiyor, bu kadar güzelliği varken korumamak bana göre geleceğe ihanet. Bu fabrika uzun vadede insanları etkileyecektir. Kalp hastalıkları, bronşit ve akciğer hastalıklarını artıracaktır.

Çimentocu AYVAYI yedi, ZAFER TABİAT ANALARIN ve ilk defa Sarkarya`da Sıtkı lar bir araya geldiler, siyasi temsilcilerinden bir arada bu da zaferin mimarıdır. Tema il temsilciliği unutulmasın, Mahnaz hoca rahatsız olduğu için gelemedi. Doğancıl, Geyve, Taraklı, Pamukova yani SAKARYA bu beladan henüz tam olarak kurtulması, her hafta bir gün etkinlik yapılmalı. Kılıçkaya ya sancılar, trekingçileri yönlendirmeye çalışacam. Geyve  Boğazı da  dahil  Nerede yanlış  varsa  biz  onun takipçisi oluruz”

KURULMAMASI GEYVE’NİN YAŞAMASIDIR

Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar “Biz de daha yeni öğrendik, gelen kişiler çimento fabrikası kuracağız demediler ancak sonradan bir öğrendik ki çimento fabrikası kuracaklarmış. Buraya kurulmaması için uğraşacağız. Bu fabrika tarıma büyük zarar verir, tavuk çiftlikleri var ve bu fabrikanın kurulacağı yer yüksekte kalıyor diğer köyler aşağıda. Aşağı köylerdeki tarım alanları  çimento  fabrikasının tozu içinde kalacak. Biz buna karşıyız, ne olursa olsun yaptırılmaması için çalışacağız”

TESİSLERİN KURULMASI CİNAYETTİR

Geyve Sulama Birliği Başkanı İsmail Aşçıoğlu” Su kaynaklarını  doğrudan etkileyecek  olan  Tesislerin kurulması  cinayettir”

Namık CİHAN-Geyvemedya.com

14394 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Kazanan Geyve Oldu.. Toplantı Yapılamadı için 4 Yorum

  1. AKINCILI dedi ki:

    ARAZİLERİ O FİRMAYA KİM SATTI ORADAKİ KÖYLÜLER VE HALA SATILIYOR . AKINCI DA DA YAPIN AYNI EYLEMİ DAĞLAR ERİYOR MADEM DOĞA SEVERSİNİZ YEMEZLER

  2. GEYVEM dedi ki:

    o köylerde yaş ortalaması kaç yani orada oturup sadece tarımdan kazana YÜzde 90 nı dışarıda çalışıp ana geçimini fabrikadan sağlıyor hangi genç var ki köyde kalıp geçimini sadece tarımla geçiniyor evler ve insanlar nerdeyse aynı yaştalar o köylüler sattı aaraziyi niye malı para etmdiği için sizin ayvanın 50 kuruştan alındığından haberiniz yok her halde gidin en son teknoloji ile yapılan fabrikaları gezin durumu inceleyin büroda oturmakla istemezuk ucuz kahramanık yapmayın inceleyin araştırın sılogan atmakla ve tabela tutmakla geyveye hizmet olmaz. siz hala “1950 yılların tavuklarımız ölür tren geçmesin ” kafasındasınız .

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle