Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Nisan 2012 | Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Teknoloji

Sakarya Nehri üzerinde bulunan 28 yıllık köprü tehlike sinyalleri veriyor. İnşaat Mühendisleri Odası tarafından acilen önlem alınması konusunda rapor verildiği belirtildi.

Geyve’de, iki köyü D-650 Karayolu‘na bağlayan Kayıkbaşı Köprüsü tehlike sinyalleri veriyor. 28 yaşında olan köprü, üzerinden kamyon geçerken adeta sallanırken, köprüyü kullanmak zorunda olan vatandaşlar durumdan endişe ediyor.

Rapora rağmen önlem alınmadı

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesinin köprüye alternatif olarak bir viyadük yapılması raporuna rağmen bir önlem alınmadığı belirtildi. Örencik Köyü‘nde oturan çevre gönüllüsü Kamuran Tan, başlattığı ‘farkındalık’ çalışması ile yöneticilerin Kayıkbaşı Köprüsü’ne olan dikkatini çekmek istediğini söyledi. Bu kapsamda İnşaat Mühendisleri Odasına köprüyü inceleten Tan, ortaya çıkan raporun gerçekleştirilmesi içinde çalışma başlattı.

Tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir

İnşaat Mühendisleri Odasının belirlediği 3 mühendis tarafından incelenen köprüde, köprünün bu şekilde hizmete devam etmesi halinde ileride tehlikeli durumların ortaya çıkabileceği ifade ediliyor.

‘Bir facia yaşanmadan önlem alınsın’

Mühendisler raporlarında, bölgede bulunan taş ocakları ve demir yolu hattından dolayı köprünün risk altında olduğuna dikkat çekerken, bölgeye Sakarya Nehri’ni demir yolu ile beraber geçecek bir viyadük yapılması teklifinde bulunuyor. Raporda ayrıca, köprünün su altında kalan ayaklarının da deforme olduğu ve risk taşıdığı belirtiliyor. Mühendislerin raporu ile tehlikenin ortada olduğunu ifade eden Kamuran Tan ise, Sakarya Valiliği başta olmak üzere tüm kurumları
bir facia yaşanmadan önce göreve davet ettiklerini dile getirdi.

‘Gerekli önlem alınsın’

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi’nde meydana gelen köprü faciasının bir örneğini kendilerinin yaşamak istemediklerini ifade eden Tan, şöyle konuştu: “Orada yaşanan olayda köprü ile ilgili hazırlanan raporlar dikkate alınmadı. Kayıkbaşı Köprüsü’nde de bu facianın yaşanmasını istemiyoruz. Başta sayın valimiz Mustafa Büyük olmak üzere tüm yetkilileri göreve çağırıyorum. Burada bir facia yaşanmadan Mühendisler Odasının raporu doğrultusunda gerekli önlem alınsın”

‘Herkes risk altında’

Tan, köprünün bu hale gelmesinin en temel sebebinin bölgede bulunan taş ocaklarından kum çakıl taşıyan aşırı tonajlı kamyonlar olduğunu dile getirirken, gelinen noktada köprü üzerinden geçen taş ocağı kamyonları dahil herkesin risk altında olduğunu dile getiriyor. İki köyün D-650 Karayolu ile bağlantısını sağlayan köprü üzerinden her gün yüzlerce araç ve vatandaş geçiyor.

KAYNAK:www.sakaryarehberim.com

1899 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle