Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Temmuz 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Videolar, Yaşam

Kayadibinde Hayır Cemiyeti

Sabırlar Kayadibi Mahalesinde yapılan hayır cemiyetinde şehitlerimiz anıldı.Gelneksel pilav şenliği sonrasında konuklara 20 kazan yufkalı pilav ikramı yapıldı.

Geyve ilçesinin yüzyıllardır kültüründe var olan geleneksel hayır pilavları devam ediyor. Sabırlar Kayadibi Mahallesinde bulunan “Baş Erenler” Türbesinde ki hayır çevre il ilçe ve köylerden gelen binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

Kültür Mirası

Geyve köylerinin kültürlerinin adeta birer simgesi olarak günümüze kadar gelen pilav etkinliklerine yoğun ilgi gözlerden kaçmıyor. Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkânı da buluyorlar.

Dostlarla sohbet

Hıdırellez, Geyve Müftüsü Rahmi Yiğit’in sohbeti ve İmam İmam-Hatiplerin Kuran tilaveti ve duaları ile kutlandı. Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı. Öğle namazı sonrasında Sabırlar Kayadibi Mahallesi gençliği tarafından gelen davetlilere pilav ve ayran ikramı yapıldı. Geyveli pilav ustası Nihat Özdemir’in geceli gündüzlü uykusuz kalıp saatlerce çalışarak yaptığı 20 kazan Hıdırellez Pilavı konuklar tarafından çok beğenildi.
Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

2073 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle