Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Eylül 2015 | Alt Haberler, Dünya, Geyve, Manşet, Yaşam

“Kardeş Belediye”miz Olacak..

geyve-ilcesi- Fransa -Belfort -Kentinin -kerdes-sehir-projesi- (29)Geyve İlçesi ile Fransa Belfort Kentinin “Kardeş Belediye” olması için gereken proje hazırlık çalışmaları tamamlandı.

Fransa Belfort Kenti Belediye Başkanı ve Milletvekili Damien Meslot’un Türk Danışmanı İlknur Çevik, (PONT DES CİVİLİSATİONS) Medeniyetler Köprüsü Derneği Türkiye Danışmanı Gülsen Öztürk, Geyve Belediyesi Dış İlişkiler ve AB Hibe Koordinatörü Ezgi Harmanlı, Geyve Yerel Kültür Derneği Başkanı Yazar Namık Cihan ve Belediye Görevlisi Erkan Şahin’den oluşan heyet Geyve İlçesinde, hazırlanan ön taslaklarda yer alan konu başlıkları ile ilgili incelemelerde bulundu.

Heyet, Belediye Başkanı Murat Kaya ziyaretinden sonra ilçenin tarihi-tarımsal bölgelerinde ziyaretler yaptı. Meyve Bahçeleri, Sanayi Kuruluşları ve Turizm Amaçlı Kuruluşlarına ziyaretler yapıldı ve yetkililerin verdiği bilgiler dinlendi, tanıma amaçlı sorular yöneltildi. Projelere ekonomik-siyasal destek sağlanması amacı ile Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Danışmanı ve Birlik Vakfı Üyesi M. Bahattin Cebeci ziyaret edildi ve bilgi verildi. Yapılan tüm ön hazırlık çalışmaları tamamlandıktan sonra da Belediye Başkanı Murat Kaya bilgilendirildi.
Belfort Belediye Başkan Türk Danışmanı ve Medeniyetler Köprüsü Derneği Başkanı İlknur Çevik, yapılan çalışmalar ile ilgili açıklamasında; “Fransa Belfort Başkan Danışmanlığı yanında, Fransız-Türk Dostluk İş Adamları Ekonomik Turizm Derneği Başkanı ve Medeniyetler Köprüsü Derneği Başkanıyım. Fransa’da yaşayan Türklerin sorunları ile ilgileniyorum. Derneklerimizin Türkiye sorumlusu Gülsen Öztürk sayesinde Geyve İlçesini tanıdık. Türkiye ye gelmeden önce Ezgi Hanım ile görüştüm. Kendileri bana hemen bir ön yazı gönderdi. Projeler ile ilgili telefon görüşmeleri yaptık. Her iki ülkede; tanıtımlar ve kültürel faaliyetler, iş adamları ile ilgili yapılacaklar görüşüldü. Danışmanlığını yaptığım Milletvekili gerçek bir Türk dostu. Görüşmelerin sonuna geldik. İyi ki gelmişiz, İyi ki Geyve İlçesini seçmişiz.” dedi.

Asr-ı Fetih Derneği, Medeniyetler Köprüsü Derneği, Fransız-Türk Derneği Türkiye Danışmanı ve Genel Koordinatörü Gülsen Öztürk yapılan çalışmalar ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Geyve İle Belfort nasıl buluştu; Fransa Belfort Kenti 52 bin nüfuslu bir yerleşim. Kardeş Belediye Prosedüründe nüfusun denk olması gerekiyor. Bu nüfusa uygun kent bulamadık. İlçe aradık. Çok yakın arkadaşım bana Geyve İlçesini önerdi. İnceledik. Nüfuslar denk düşüyor. Çalışmalara başladık. Geyve’nin coğrafi ve stratejik yapısı bizim için de çok uygundu. Seçimimizden çok memnunuz.”

Geyve Belediyesi Dış İlişkiler ve AB Hibe Koordinatörü Ezgi Harmanlı, yapılan çalışmalar konusunda şu bilgileri verdi: “AB ve Yerel Projelerimizin zenginleşebilmesi için kardeş şehir uygulamasında yerimizi almamız gerekiyor. Gelen önerilerden Belfort Kenti önerisi çok cazip geldi. Gülsen Hanım aracılığı ile İlknur Hanımla bağlantıya geçtik. Amaçlarımızın, hedeflerimizin, beklentilerimizin,yapabileceklerimizin ortak bir platformda buluştuğunu gördük. İlk hedefimiz; Geyve’mizin kültürel ve ekonomik yönden daha ileriye gitmesi için atılması gereken adımların atılmasıdır. Düşündüğümüz proje taslaklarını açtık. Doğru yolda olduğumuzu gördük. Belfort Belediyesinin bizlere güç vereceğini gördük. Yatırımlar ile ilgili projeler, gönlümüzden geçen ilk projelerdir. Kültürel projeleri daha öne çektik. Ekonomik faaliyetler ile kültürel faaliyetlerin aynı ölçüde gitmesi gerekir. Hazırladığımız takvim uygulaması ile Kasım-Aralık aylarında heyetimiz Belfort kentini ziyaret edecek. Daha sonra Belfort Belediye Başkanı Geyve’yi ziyaret edecek. Ön protokoller hazırlandı. Her iki başkana sunulacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Yerel Kültür Derneği Başkanı Namık Cihan kısa açıklamasında: “Geyve İlçemizin kültürel ve ekonomik zenginliklerinin tanıtılması ve değerlendirilmesini amaçlayan projelerin içinde yer almaktan onur duydum. Başkanımız Murat Kaya ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.” Dedi.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

geyve-fransa-belfort-ilcesi-kardes-belediye-oluyor-

2916 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle