Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 01 Aralık 2011 | Ekonomi, Gündem, Manşet, Yaşam

İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Karagöl Sulama Göleti’nin yapımı tamamlandı.

Karagöl Göleti’nden deneme su verilmesi çalışmaları yedi köy genelinde başlatıldı. Gölet, yayla ve çevresinde bulunan köylerin içme suyu ihtiyacını giderilmesinin yanı sıra Karagöl Yaylası’na yeni bir doğa güzelliği kazandıracak.

Gölet, yağmur ve kar sularını topluyor

İl Özel İdaresi tarafından yapılan çalışmalar ile önceki yıllarda var olan çalışma kapasitesi arttırılan ‘Taraklı Karagöl Yaylası İçmesuyu Göleti’ yağmur ve kar sularını toplayarak çevresinde bulunan yedi köyün içme suyu ihtiyacı kullanımını sağlıyor.

İçme suyu göletinde yapılan ve önceki yıllarda 10 metre olan gölet seviyesinin teknik ve yeniden projelendirilen bir çalışma ile 4 metre 70 santime yükseltilen gövde yüksekliği sayesinde su depolama ve biriktirme hacmi oranı yükseltildi.

7 köyün su kaynağı oldu

İl Özel İdaresi tarafından 2010 yılında bitirilerek deneme çalışmasına alınan 2011 yılında da tam olarak faaliyete geçirilen gölette 170 bin metreküp içme suyu biriktirilmesi ve depolaması sağlanırken göletin çevresinde bulunan yedi köyün su kaynağı olması çevresinde memnuniyete neden oldu.

Yapılan bu çalışma sonucunda Karagöl Yaylası çevresinde bulunan Esenyurt köyünde 46 hanede 206 nüfus, Dışdedeler köyünde 62 hanede 344 nüfus, İçdedeler köyünde 90 hanede 350 nüfus, Avdan köyünde 32 hanede 167 nüfus, Kemaller köyünde 45 hanede 266 nüfus, Mahdumlar köyünde 68 hanede 402 nüfus, Uğurlu köyünde 28 hanede 122 nüfus ve Alballar köyünde 28 hanede 142 nüfus olmak üzere toplam 399 hanede kayıtlı bin 999 nüfusun söz konusu kaynaktan yararlanması sağlandı.

Soytürk: ‘Göl daha önce içme suyu olarak kullanılır durumda değildi’

Gölet çevresinde bulunan Esenyurt, Dışdedeler/İçdedeler, Avdan, Kemaller, Mahdumlar, Uğurlu, Alballar köylerinin göletten yararlandığını belirten İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Soytürk, “Gölet daha önceki kapasitesi ile içme suyu kaynağı olarak kullanılır durumda değildi. Teknik arkadaşlarımızın çalışmaları sonucu 40 dönüm alanı bulunan göletin gövde yüksekliği 14 metre 70 santimetreye çıkartıldı. Bu çalışma sonucunda ilçeye bağlı Mahdumlar Yurdu Mevkii’nde bulunan göletin kapasitesi arttırıldı. Şebeke çalışmalarını 200’lük HDPE boru ile yaklaşık 30 kilometre hat ile tamamladık ve göletten içme suyu verilmesine başlandı. 2011 yılı içinde tamamlanan yapımı sonucu yaylada ve çevre köylerde öncelikle kişisel kullanım su ihtiyacını giderilmesinin yanı sıra Karagöl Yaylası’na yeni bir doğa güzelliği kazandırıldı” dedi.

4247 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Karagöl Göleti Tamamlandı için 1 yorum

  1. ADNAN DİNÇER dedi ki:

    Çok güzel bir gölet olmuş.YÖRE HALKININ DUYARLI OLARAK KİRLETİLMESİNE İZİN VERİLMEMELİDİR.Giderek yerinde gördüm.Gölete balıkta atılmış.Çevrenin sulanması ve içme suyu olarakta kullanılabilir.Çevrenin doğası bozulmamış ve akarsuların hepsi temiz ve buzdolabından çıkmış, buz gibi.Taraklıya giderken çeşme başına yakın bahçeye akan suyu içtim, mükemmeldi.Ark suyuydu.Bunlar doğal kaynak suları.YÖRE HALKI LÜTFEN suyumuza SAHİP ÇIKALIM.En derin saygılarımla.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle