Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Temmuz 2019 | Gündem, üst Haberler, Yaşam

Karacaören’de Yıllardır Süre Gelen Atış Geleneği

KARACAÖREN’DE SÜRE GELEN GELENEK

Geyve Karacaören Mahallesinin gençleri atış geleneklerini asırlardır sürdürüyorlar.

Geyve ilçesinde, Araka ve Ayva ocağı, Hafız ve İmam diyarı olarak adlandırılan Karacaören Mahallesinde yıllardır süre gelen Düğün Sonu Atış Talimi geleneğini gençler devam ettiriyorlar.

Çatılar Adeta Dövülüyordu

Bir dönem atış talimi dönemi bitecek diye gençler düğün evinin çatılarına hedef almış ve evlerin kiremitleri ve bacaları yıkılmıştı. Hızlarını alamayan gençler, evin yanında kavak, dut, ceviz ne ağacı görürlerse hedef haline geliyordu.Bu geleneğin devam etmesini isteyen Karacaörenliler çareyi Atış talimlerinde buldu.

Atış talim yerinde

Karacaören’de düğün alayında Gelin almadan gelince dualar edilir, gelin ve damat misafirlerle eve girerken, köyün gençleri ve izlemek isteyen misafirler belirlenen atış talimi yerine gider.Gençler tarafından 100 – 125 metre mesafeye içi dolu şu şişeleri dikilip sıraya geçer ve tek atışlar başlar. Herkes tek atış yapmak zorunda olup atışlar sıra dönüşümlü olarak şampiyon belirleninceye kadar devam eder.

Hedefi Vurana Ödül

Son yılların düğünlerinde hedefi ilk atışta vuran domuz avcısı Tırsan çalışanı 19 yaşındaki Hakan Erik olmaktadır.Gençlerin güvenli bir şekilde ruhsatlı tüfekleriyle yaptıkları atış talimi sonrası birinciler damat tarından ödüllendirildi.

Halil GÜL /Geyvemedya.com

1329 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle