Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 14 Mayıs 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Karacaören’de Geleneksel Hıdrellez

KARACAÖREN’DE GELENEKSEL HIDRELLEZ

Geyve ve yöresinde her yıl geleneksel olarak yapılan hayır pilavları devam ediyor.

Geyve köylerinin kültürlerinin adeta birer simgesi olarak günümüze kadar gelen pilav etkinliklerine yoğun ilgi gözlerden kaçmıyor. Geyve İlçesinde yıllardır gelenek haline gelen hayır pilavı uygulamasının bu seneki ikinci durağı Karacaören oldu.

Yıllardır süre gelen ve bir gelenek haline gelen hıdrellez, Ramazan ayına son 3 gün kala Karacaören’de coşkuyla kutlandı. Karacaören Mahallesindeki hayır pilavına Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Ak Parti Geyve ilçe Başkanı Abdullah Özdemir, Iyi Parti Milletvekili Aday Adayı Mehmet Kır , muhtarlar ve çevre köylerden binlerce kişi katıldı.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, vatandaşlar ile tek tek selamlaşıp pilav kazanına kepçe sallayarak hayırlı olsun dedi.

Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkanı da buluyorlar.Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı. Öğle Namazı sonrasında Karacaören gençliği tarafından gelen davetlilere pilav ve ayran ikramı yapıldı.Pilav ustalarının geceli gündüzlü uykusuz kalıp saatlerce çalışarak yaptığı Hıdırellez pilavı konuklar tarafından çok beğenildi

Çiftçinin hasat döneminden önce bol ürün elde etmek için hayır duaları yapmak için pilav düzenlediklerini ifade eden Karacaören Köyü Muhtarı Sebahattin Gül, ” Çevre köy ve ilçelerden gelen misafirlere bulgur pilavı ve ayran ikram ettiklerini söyleyerek ,Hıdrellez hayır cemiyetimize bu gününü ayıran, uzaktan yakından akın eden tüm hemşehrilerimizden Allah razı olsun. Sağolsunlar varolsunlar!” dedi.

Halil Gül-Geyvemedya.com

3066 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle