Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Kasım 2014 | Alt Haberler, Geyve, Manşet

Karaçam Ormanında Gençleştirme…

geyve-ormanlarinde-gencleştirme-calismalari-1Geyve İlçesi Orman İşletme Müdürlüğü Pamukova İşletme Şefliği Koruma Sahası içinde yer alan Çilekli Köyü Doruk Tepe Mevkiindeki Karaçam ormanlarında “Doğal Gençleştirme Çalışmaları”nın devam ettiği açıklandı.

Geyve Orman İşletme Müdürlüğü Pamukova İşletme Şefi Savaş Pehlivan ve Akdoğan İşletme Şefi Medine Tetik, gençleştirme çalışmalarının yapıldığı sahada yapılan çalışmaları denetledi.

Pamukova İşletme Şefi Pehlivan konu ile ilgili açıklamasında şu bilgileri verdi: “Çilekli Köyü Doruktepe Mevkiinde, idare müddetini doldurmuş,yaklaşık 70 yaşını geçmiş karaçam ağaçlarının orman çökmeden gençleştirme amacıyla ilk etapta yapılan ışıklandırma kesim çalışmaları devam etmekte. Bu kesimlerle tabana güneş girmesini sağlıyoruz. Bu yıl karaçamda bol tohum yılı. Karaçamlarda 3-4 yılda bir bol tohum olur. Tohumların toprakla buluşmasını sağlamak amacıyla zemin temizliği yapılıyor ve toprak 3-4 cm sürülüyor. 20 hektarlık bir alanda çalışmalar yapılıyor. İlk etapta ışıklandırma amacıyla ağaçlar sahadan çıkarıldıktan sonra şubat sonu mart başı gibi olgunlaşan tohumlar dökülecek, daha sonra da mevsim sonuna doğru tohumların çimlendiğini göreceğiz. Bu saha dikenli tellerle koruma altına alınacak hayvan baskısından korumak için. 3-4 yıl sonra bu sahalara tekrar girilecek tohumlama kesimi amacıyla. En iyi tohum tutabilecek istikbal fertleri bırakılacak sahada. Gençlik elde edildikten sonra da saha tamamen kesilip temizlenecek.”

Namık Cihan. Geyvemedya.com

 

1843 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle