Hoşgeldiniz  

Sedat Balta | 10 Ekim 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya, Siyaset, üst Haberler, Yaşam, YAZARLAR

İşte Sosyal Belediyecilik !

İŞTE SOSYAL BELEDİYECİLİK

Cuma Günü gazeteci arkadaşlarla Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın konuğu olarak Geyve manzaralı Seyir Terası’ndaydık.

Geyve’nin başarılı Belediye Başkanı Murat Kaya, SATSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zehra Dirim ve SATSO Başkan Vekili Yüksel Avşar’ın sözleriyle Geyve Yöresel Ürünleri Üretim merkezinin hayata geçiş sürecini öğrendik.

SATSO Kadın Girişimciler Kurulu aslında benzer projeleri bir çok ilin ilçenin belediye başkanına öneri olarak sunmuş.

Murat Kaya’nın farkı projelerdeki ışığı görerek destek vermek olmuş. İyi ki de öyle olmuş; ortaya görmesem inanamayacağım kadar güzel bir tesis çıkmış.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’yı bir kez de bu sütunlardan tebrik etmek isterim. Kadınların istihdam edildiği, yöresel ürünlerin üretileceği, üretenin de tüketenin de kazanacağı bir proje hayata geçiriliyor.

Günümüzün en önemli sorunlarından biri de sağlıklı gıdaya ulaşmak. Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi bir nebze de olsa bu sorunu giderecek önemli bir adım.

Üretici ile tüketiciyi buluşturup; aracıların astronomik haksız kazançlar elde etmesinin de önüne geçilecek.

ÇÖPLÜK ÇİÇEK AÇTI

Geyve Yöresel Üretim Merkezi daha önce çöplük olan 50 dönümlük alanda kurulu.

Girişte sizi sebze ve meyve reyonu karşılıyor. Onun hemen yanında ucuza karnınızı doyuracağınız lezzetli gözlemeci evi var. Ev kadınlarının gözünüzün önünde açtığı ve pişirdiği gözleme ve yayık ayranı ile doyduktan sonra yandaki el sanatları dükkanına geçebilirsiniz.

El sanatları dükkanında kadınların ürettiği aklınıza gelebilecek çeyizden, süs eşyasına kadar her şey bulunacak.

Ana binanın girişindeki ayva figürleriyle süslü vitraylı görkemli giriş büyük bir salona açılıyor. Burası yöresel ürünlerle kahvaltı edebileceğiniz bir restaurant. İçinden geçip çeşitli el sanatlarının sergilendiği ve satıldığı büyük bir salon daha sizi karşılıyor.

Salonun devamında üretim merkezleri var. Geyve’nin bahçelerinden toplanmış başta ayva diğer meyvelerden elde edilmiş reçel, marmelat, tam fermente sirke, turşu….

Üretim merkezinden dışarıya çıktığınızda solunuzda odun ateşli geleneksel köy fırınının büyük bir örneğini göreceksiniz. Burada ekşi mayalı ekmek gözünüzün önünde yapılacak. Sıcak sıcak alacaksınız.

Sağ tarafta çalışanların çocuklarının hizmet göreceği bir kreş var. Her şey düşünülmüş…

Tesisin arka kapısından süs bitkilerinin çiçeklerin süslediği büyük, ferah bir çocuk parkına ve dinlenme alanına çıkılıyor.

Kısaca İpek Yolu üzerindeki Geyve’nin eski çöplüğü çiçek açmış.

‘Kadınlar üretecek yetim gülecek’, Başkan Murat Kaya projenin sosyal boyutunu da unutmamış; üretim merkezinden elde edilecek gelir yetimler, öksüzler, öğrenciler, düğün yapan, evi yananlar gibi ihtiyaç sahipleri için harcanacak.

Bu tesisi gözlerimle görmesem inanmazdım; Sakarya’daki belediyelerin hergün kendilerine güzelleme yaptıkları haberlerden biri diye bakar geçerdim.

Projenin fikir anneleri SATSO Kadın Girişimciler Kurulu’nu, Geyve Belediye Başkanı alkışı hak ediyor.

BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞINI HAK EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde belediye başkan adaylarında aradığı kriterlerin başında TEVAZU geliyor.

Murat Kaya, “Kamusal anlamda Geyve’nin bütün ihtiyaçları bitmiştir” derken bunu gerçekleştirmede başta Şaban Dişli olmak üzere, çalışma arkadaşlarım dediği Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye personeline hakkını vermesi alışık olmadığımız bir tevazu örneği.

AKP’li değilim ancak mesleği gereği tarafsız profesyonel bir gazeteci olarak son sözüm: “Geyve’de işler bitmiş olabilir; ancak Sakarya’nın ihtiyacı yapacak işi çok. Murat Kaya Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için
değerlendirilmelidir.”

Sedat BALTA

1397 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle