Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Nisan 2013 | Alt Haberler, Fotoğraflar, Geyve, Manşet, Yaşam

İşte Geyve Boğazı, İşte Alifuatpaşa Köprüsü

Alifuatpaşa-Köprüsü-Geyve-1888-2Sakarya Nehri Kütahya’dan başladığı serüvenine yılan gibi kıvrım kıvrım dolanarak adı ile anılan Sakarya Karasu’da son verir.

 İşte bu dolanbaçlı yol hikayesinin belkide en önemli durağıdır Geyve Boğazı.

 İşte Burada Alifuatpaşa çıkıyor ortaya..

Geyve Boğazının Güney girişinin kalesi konumundaki şirin beldemiz Alifuatpaşa’nın, içinden geçen Sakarya nehrinin üzerinde FATİH’in oğlu 2.BAYAZİT tarafından 1495 tarihinde 198 m. boyunda 7.5 mt. eninde yaptırılan muhteşem tarihi köprünün  geçmişindeki görüntüleri bizleri gerçekten derin düşüncelere sevkediyor.

Sakarya Nehri’ nin doğu ve batı kıyılarını birbirine bağlayan köprü yerleşimi hızlandırmış,o tarihten bu güne köy hüviyetini alan köprüden dolayı da Köprü ismi ile anılan ,cumhuriyet dönemi başlarında İstanbul, Eskişehir, Ankara devlet demir yolları hattının kasabanın içinden geçmesi ile, geniş bir bölgenin istasyon ihtiyacını karşılamasından dolayı Köprü İstasyon olarak anılmaya başlayan Alifuatpaşa’mızın bile daha yeni yerleşime açıldığı o dönemlerde sadece görüntülerde İstasyon göze çarpıyor.

Eminim bu paylaşacağımız fotoğrafları tüm Geyve’li Aifuatpaşa’lı hemşerilerimiz resim albümlerine alarak saklayacaklardır.

 NOT:resimlerin büyütmek için önce üzerine sonra sağ alttaki işarete tıklayınız.

4565 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle