Hoşgeldiniz  

Namık CİHAN | 04 Temmuz 2019 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Namık Cihan, Sür Manşet, Yaşam, YAZARLAR

İstasyonların Suçu Ne?…

İstasyonların Suçu Ne?…

189o lı yıllarda yapılan ” Bağdat Demir Yolu ” ağı üzerinde bulunan bir çok Tren İstasyonu var. Farklı zamanlarda, farklı görevleri üstlenmiş bu istasyonlar günümüzde ki uygulamalar ile atıl durumda.

Bunların en önemlileri arasında bulunanlar; Mekece, Pamukova, Alifuatpaşa ve Doğançay tren istasyonları.

Alifuatpaşa Tren İstasyonu, kuruluşundan bu yana her konuda üzerine düşen görevi fazlası ile yapmıştır.

Milli Mücadele zamanında, İstanbul dan kaçan Meclisi Mebusan üyelerini konuk edip Ankara ya ulaştırmış. Cepheye giden askerlerin dinlenmesini sağlamış ve M. A. Ersoy bu istasyonda cepheye giden askerlere vaazı nasihatlerde bulunmuştur. H.E.Adıvar Ateşten gömleği burada yazmağa başlamıştır. İstasyon binaları arasında bulunan depo, makineli tüfek bakım ve tamir atölyesi olarak ta kullanılmıştır. İstasyon arşivi tarihi belgelerle dolu.

2012 yılında ki ulaşımım durdurulmasına kadar AFPş İstasyonundan karşılıklı olarak 17 sefer yapılmakta idi. Yöre esnafları sabah esnaf treni adını verdikleri sefer ile İstanbul’a gider alışverişini yapar ve öğleden sonra ilçeye dönerler idi.

Var olan hatların kullanımı farklı yapılan yol inşaatları ile kullanımdan kaldırıldı. Kısaca demiryolunu tercih eden insanlar farklı taşıma sektörlerinin kucaklarına atıldı.

Demiryolu taşımacılığı ülkelerin vaz geçilmezleri olurken bizler geri geri gittik. Tek bir tren uğruna diğerleri ötelendi.
İSTİYORUZ…. Trenlerimizi ve istasyonlarımızı geri istiyoruz. Bu istasyonlar ve trenleri kullanan insanlar cezalandırıldı.

Sizler hiç; Mekece İstasyonunun güzelliğini, Pamukova İstasyonunun şirinliğini, Alifuatpaşa İstasyonunun tarihi kokusunu, Doğançay istasyonunun yeşilliğini gördünüz mü?

Çocuklarınız trenle yolculuk etmenin tadını biliyor mu?

Pamukova, Geyve, Taraklı ve hatta Göynük İlçelerinde yaşayanlar bu uygulamalar ile otomotiv sektörü uygulamalarının kucaklarına atıldı, zamanları çalındı.

Kısaca; TRENLERİMİZİ VE İSTASYONLARIMIZI GERİ İSTİYORUZ.

Namık Cihan/Geyvemedya.com

2005 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle