Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 09 Nisan 2014 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet

İstanbul 20 milyon laleyle rengarenk

Geyve ilçesinden İstanbulun peyzaj ile güzelleşmesi için gönderilen gül fidelerinden sonra lale soğanıda gönderilmeye başlandı.

istanbul lalaleri-16İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İstanbul Lale Festivali’nin açılışı yapıldı.

Emirgan Korusu’ndaki açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, lalenin evine döndüğünü belirterek, “Bugün 2014 yılında, 9. Uluslararası Lale Festivali’nde, 20 milyon lale İstanbulluları selamladı. İstanbulluların yüzüne güldü” dedi.
Türkiye’nin artık lale soğanı ithal etmek yerine ihraç eden bir ülke haline geldiğini ifade eden Topbaş, İstanbul’da festival kapsamında yapılan lale dikiminin maliyetinin yaklaşık 5 milyon lira olduğunu anlattı.
24 SAAT AZ GELECEK
Topbaş, festivalin reklam değerinin ise ölçülemeyecek derecede yüksek olduğunu vurgulayarak, “Bugün en büyük teşekkür sizlere, İstanbullulara. Destek verdiniz, uygun gördünüz, hiçbir kula bugüne kadar nasip olmayan 3 dönem başkanlığı bana tevdi ettiniz.

O kadar büyük bir hassasiyet ve sorumluluk yüklediniz ki, çalışmalarımıza 24 saat az gelecek neredeyse. Zaman makinesi olsa da zamanı kırparak çoğaltabilsek. Bana ve partime destek veren tüm yurttaşlarıma, hatta oy verememiş olsa da gönlü, İstanbul sevdasıyla kavrulan insanlarımıza hizmet etmek bizim en büyük onurumuzdur” diye konuştu.
20 MİLYON LALE İSTANBUL’U SÜSLEDİ
Festival için Konya’nın Çumra ilçesi başta olmak üzere, Silivri, Çatalca ve Şile, Pamukova ve Geyve’de köylüler tarafından yetiştirilen 211 farklı türdeki 20 milyon lale, parklar, korular, ana caddeler, semt parkları gibi birçok noktaya dikildi.
Festival kapsamında, Emirgan Korusu, Taksim Meydanı, Hidiv Korusu, Göztepe Gül Bahçesi, Büyük Çamlıca Korusu, Sultanahmet Meydanı ve Gülhane Parkı çeşitli etkinliklere sahne olacak. Ebrudan, heykele, lale temalı pek çok ürünün satışının yanı sıra, resim ve fotoğraf sergisi ile müzik dinletileri gerçekleştirilecek.
Ebru sanatçıları yapacakları canlı performanslarla sanatseverlerle buluşurken, “En Güzel Lale Yarışması”nda en güzel lale fotoğrafını çeken kişiler ödüllendirilecek.
Festival, 30 Nisan’a kadar devam edecek.

3625 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle