Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 21 Mayıs 2013 | Ekonomi, Gündem, Sakarya

İşgücü Piyasası Talep Araştırması uygulamasına başladı

İKUR-SAKAR0001İŞKUR, Sakarya’daki işsizlere yol haritası belirlemek için analiz çalışmasına başladı.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Kurum hizmetlerinin artırılması, yaygınlaştırılması ve kaliteli hizmet sunabilmesi için Kurumda görevli İş ve Meslek Danışmanları aracılığıyla İşgücü Piyasası Talep Araştırması (İPTA) uygulamasına başladı.

4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu ve Kurumun 2011-2015 Stratejik Planı gereği yerel düzeyde yılda en az bir defa, Türkiye genelinde ise iki defa İşgücü Piyasası Analizi (İPA) gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda, 2013 yılı için İl İşgücü Piyasası Talep Araştırması’nın (İPTA) alan çalışması Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce 15 Mayıs–30 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

İŞKUR ve ilgili paydaşların desteğiyle hazırlanan “İşgücü Piyasası Talep Araştırması İşyeri Bilgi Formu”, TÜİK’le birlikte tespit edilen 10 ve üzeri işçi çalıştıran 1760 işyerinde uygulanacaktır.

Bu çalışma ile İlimizde istihdam ve işsizlik sorununun çözümü için işgücü yapısı, sektörler bazında personel, eğitim, nitelik vb. İKUR-SAKAR0003ihtiyaçları belirlenmesine yönelik bilgi derlenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, çalışma kapsamında yapılan işyeri ziyaretleri ile hem Kurum hizmetleri tanıtılacak hem de tespit edilen açık işler Kuruma kazandırılmaya çalışılacaktır.

Çalışmalarla ile ilgili bilgi veren Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA, “Söz konusu işgücü piyasası araştırmasıyla, ilimizdeki işgücü piyasasının ayrıntılı bir fotoğrafı çekilecektir. Bu kapsamda yapılacak olan işyeri ziyaretleri ile işverenlerin talepleri anında alınabilmekte, ihtiyaç duyulan işgücü İŞKUR’a kayıtlı işsizlerden sağlanabilmektedir. Bu analiz çalışması, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün vizyon çalışmalarını da şekillendirmektedir. Talep edilen işgücü, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından açılacak olan kurslara da yön gösterdiği gibi, gelecekte ihtiyaç duyulacak mesleklere de ışık tutmaktadır. Dolayısıyla bu amacı gerçekleştirebilmek için Kurumun uzman personeli olan İş ve Meslek Danışmanları, başta organize sanayi bölgeleri olmak üzere İlimiz için önceden belirlenen küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde araştırma çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

Telefon: 0 (264) 274 46 10-11-15

Faks    : 0 (264) 277 80 20

E-posta: sakaryaiskur@iskur.gov.tr

3339 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle