Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 16 Nisan 2013 | Dünya, Gündem

İran’da büyük deprem
iranda_11_dakika_arayla_2_deprem_h28268İran’da 8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği açıklandı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi büyüklük rakamını 7,8 ile revize etti.

İran resmi kaynaklarından yapılan tahminde depremde yüzlerce kişinin hayatını kaybetmiş olabileceği açıklandı. İran devlet televizyonu depremde en az 40 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Büyük sarsıntı körfez ülkeleri, Pakistan ve Hindistan’da da hissedildi. Depremin merkezinin Pakistan-İran sınırına yakın olduğu belirtildi.

Reuters’in görgü tanıklarından aldığı bilgilere göre deprem Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde bile hissedildi. Halk sokaklara çıktı. Görgü tanıkları Katar ve Dubai’de de yüksek binalardan tahliyeler gördüklerini söyledi.

Deprem merkeze en yakın şehir olan Kaş şehrinin 90 kilometre güneydoğusunda gerçekleşti. Depremin ayrıca, İran’ın Zahedan kentinin 201 kilometre, Pakistan’ın Turbat kentinin de 250 kilometre uzaklığında meydana geldiği bildirildi.

Henüz net hasar ve can kaybı bilgisi gelmezken en yakın şehir Kaş’ın 56 bin nüfusunun olması korkuları da beraberinde getirdi.

Kaş şehri İran’ın en fakir eyaletlerinden Sistan ve Belucistan eyaletinin başkenti.

Geçtiğimiz salı İran’ın nükleer tesislerine yakınlığı ile bilinen Buşehr şehrine yakın yerde gelen 6,3’lük deprem 40 can kaybına yol açmıştı.
35 YILIN EN BÜYÜK DEPREMİ

İran 35 yıldır bu büyüklükte bir deprem yaşamamıştı. 16 Eylül 1978’de Tabas’ta meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremde 15 bin kişi hayatını kaybetmişti.

 Deprem yerden 15 kilometre derinlikte gerçekleşti.

514825914663

KAYNAK:www.sabah.com

1518 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle