Emin Şirketler Grubu, otomobil ve konut alımlarında faizi ortadan kaldıran “elbirliği sistemi”ni hayvancılık ve tarım sektörüne de uygulamaya hazırlanıyor. Sisteme dahil olanlar isterlerse ellerindeki mevcut hayvanlarını devrederek, isterlerse de ortak olarak kira getiresine kavuşacak.  Emin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün sistem ile et fiyatlarının dengeleneceğini, 5 yıl içerisinde tüm Türkiye’nin et ihtiyacını tek başına karşılayabileceklerini söyledi. 

AKSARAY’DA 5 BİN DÖNÜM ARAZİ ALDI
Türkiye’nin açığı olan kırmızı et ile ilgili bir çalışma planladıklarını ve buna bağlı olarak Türkiye’nin değişik illerinde araziler alarak küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine başladıklarını dile getiren Üstün, “Öncelikle Konya, Aksaray ve Adapazarı’nda başladık. Konya Aksaray bölgesinde 5 bin dönüm arazi aldık. Bu sene denemek için o bölgenin iklimine uygun 1000 koyun aldık. Uygulama başarılı olduğu takdirde ilk etapta 5 bin ile 10 bine çıkaracağız. Bununla beraber Erzurum’da bir mera kiraladık. Orada da 5 binden başlayıp 12 bin 500’e kadar küçükbaş hayvan uygulaması olacak. Bunların yanında büyük baş hayvanla ilgili olarak Adapazarı’nda arazi toplamıştık zamanında. Bu topladığımız araziye besi ahırı yaptık. Burada da 1000 büyük baş hayvanla başlıyoruz” dedi.

AFYON, BOLU VE KARABÜK’TE BAŞLADI 
Türkiye’nin her yerinde bir şube açarak sistemi yaygınlaştırmak istediklerini anlatan Üstün, “İnsanlarımız 5 ile 10 arası hayvanla uğraşıyor. Onların hayvanlarını alarak, bizim kurduğumuz çiftliklere onları ortak edeceğiz. Elbirliği sistemimizi o köy ve kasabalarda uygulayacağız. Bin ailenin 5’erden 5 bin hayvanı varsa bununla da en az bin kişi meşgul oluyor. İnsan gücü çok ama kazanç az. Bizim sistemimizle güç sarfetmeden kazanmış olacaklar. Hayvanlarının cinsine göre ister bize satacaklar isterlerse sistemimize girip ortak olacaklar. Zarar etmeyecekleri şekilde sistemimizde kârlarını vereceğiz. Şu anda Afyon, Bolu, Karabük’te de bu sistem için çalışmalarımız başladı. Öncelikle kendi hayvanlarımızla ilerliyoruz. Sistem tam oturduktan sonra insanları da ortak etmeye başlayacağız” diye konuştu. Emin Üstün elbirliği sistemini sadece hayvancılık da değil tarım sektöründe de uygulayacaklarını ifade etti. Anamur’da muz bahçeleri aldıklarını, Konya’da elma yetiştiriciliğine başladıklarını anlatan Üstün, iç piyasanın etini sütünü, meyvesini karşılayacaklarını kaydetti. 

Et fiyatları düşecek 
Emin Üstün, elbirliği sistemi sayesinde son dönemlerde et fiyatlarında yaşanan tartışmaların da önüne geçeceklerini söyledi. Hedeflerinin 5 yıl içerisinde tüm Türkiye’nin en ihtiyacını tek başına karşılamak olduğunu ifade eden Üstün, “Elbirliği ile sektörde yaşanan et açığını ortadan kaldırmış olacağız. Böylelikle iç piyasada bir rahatlama olacak, et fiyatları düşmüş olacak. Ürümlerimizi Türkiye’nin dört bir yanında satışa sunacağız” dedi.