Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 10 Mart 2017 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Manşet, Sağlık, üst Haberler

İLK YARDIM HAYAT KURTARIR

Geyve KYK yurdunda öğrencilere yönelik  İlk Yardım ve tehlikelerden korunma ile madde bağımlılığı konularında eğitim  verildi.

Geyve TSM Başkan V. Dr. Abdulkadir M.Yılmaz ve Ebe Melike Civek tarafından “ilk yardım ve tehlikelerden korunma yöntemleri ile Madde bağımlılığı ve Pulmoner Rehabilitasyon konularında 60 öğrenciye eğitim verildi.

KYK konferans salonunda  Dr. Abdulkadir M.Yılmaz ve Ebe Melike Civek tarafından verilen eğitimde;

İlk Yardım Hayat Kurtarır

Bir kaza anında asıl görevli personel gelmeden önce yapılacak müdahale en kritik müdahaledir. Bu anda doğru yapılacak bir hamle hayatın kurtarılmasını sağlayacağı gibi yanlış yapılacak bir hareket kazaya uğramış kişinin hayatına mâl olabilir. Yapılan müdahale bilinçli yapıldığı takdirde kişinin yaşam olasılığını arttırır veya en azından durumunun kötüleşmesinin önüne geçilir. Mevcut araç gereçlerle acil bir durumda yapılan bu hareketler ilkyardım olarak adlandırılır. Tanımından da anlaşılacağı gibi eğitim alınarak yapılmış ilkyardım hayat kurtarır.

Sorumlu Bireyler Yetiştirilmeli

Eğitimciler tarafından öğrencilere sunulan bilgiler de Önemli bir toplum sağlığı sorunu olan madde kullanımı ve bağımlılığı mücadelesinde amacımız hiçbir madde kullanımına başlanmamasını sağlamak,  sağlık ve yaşam kalitesini yükseltmek, madde kullanmadığı için gencin kendinden gurur duymasını sağlayarak madde kullanmayana destek olmak, madde kullanan ve bağımlı olanları da tedavi ve rehabilite ederek sağlığından sorumlu bireyler olmalarını sağlamak olduğu ifade edildi..

Pulmoner Rehabilitasyon

Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen PULMONER REHABİLİTASYON, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı geliştirici kalıcı davranışları sağlamayı hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve eğitim gibi yaklaşımları içeren, kapsamlı uygulamalar bütünü olarak ifade edilirken bu tedavinin Süregen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan kronik solunum sorunlu tüm olgulara hastalık şiddetinden bağımsız olarak pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak pulmoner rehabilitasyon hastanede, düzenli hastane ziyaretleri ile ayaktan ya da evde her yaştan hastaya uygulanabilmektedir.

Eğitim sonunda öğrencilerle yapılan görüşmelerde sağlık konularında eğitim verilmesinin devamlılığı konusunda hem fikir oldukları tesbit edildi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

2564 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle