Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Haziran 2016 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

Ihlamur Çiçeği Toplanıyor…

geyve-ihlamur-hasadi- (5)Geyve Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, başlatılan bir proje kapsamında koruma alanları içindeki ıhlamur ağaçlarından ıhlamur çiçeği toplatılmakta.

Doğançay İşleme Şefliği sorumluluk alanında bulunan sahalarda, işçiler tarafından tüm korunma önlemleri alınarak ıhlamur çiçeği toplama çalışmaları aralıksız devam etmekte.

Konu ile ilgili olarak, Geyve Orman İşletme Müdürü Mustafa İşçioğlu şu bilgileri verdi:

” Zengin bir biyolojik çeşitliliğe ev sahibi yapan Geyve Ormanları bünyesinde, Kafkas ve Gümüşi Ihlamur olmak üzere 2 çeşit ıhlamur türü barınmaktadır. Haziran ayı içinde açan ıhlamur çiçekleri kuvvetli aroması sayesinde, kış aylarının vaz geçilmez içeceği olması yanında ilaç ve kozmetik sanayinin de yoğun kullanımı bulunmaktadır. Ekonomik değeri yüksek olan ıhlamur çiçeği, Devlet Ormanlarından Orman Kanununun ilgili maddeleri uyarınca istihsali, envanter verileri doğrultusunda hazırlanacak faydalanma planlarına göre yapılmaktadır.Hazırlanan faydalanma planlarında Doğançay bölgesinde 10.879 kg ıhlamur çiçeği potansiyeli tespit edilmiştir. İşletme Müdürlüğünce, faydalanma planları doğrultusunda ıhlamur çiçeğinin ekonomiye kazandırılması için toplama çalışmalarına başlanmıştır.”

Namık Cihan/Geyvemedya.com

3264 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle